Jajka: W jakiej postaci są najzdrowsze?
W ostatnim czasie wiele mówiono na temat jajek. Jedni przestrzegali przed ich nadmiernym spożyciem w obawie przed szybkim wzrostem szkodliwego cholesterolu, inni twierdzili, że jajka należą do grupy najzdrowszych produktów i powinny być stałym elementem diety każdego z nas. Komu wierzyć? Jajka to faktycznie źródło wielu wartości odżywczych, których potrzebuje nasz organizm do sprawnego funkcjonowania, dlatego warto jeść je regularnie, ale nie w nadmiarze. Czy wiemy jednak, w jakiej postaci są najzdrowsze?
Jajka to źródło wielu witamin, minerałów, a także innych wartości odżywczych cennych dla naszego organizmu. Znajdziemy w nich witaminy: A, D, E, K i B12, spore ilości fosforu, magnezu, wapnia, żelaza i selenu, a także kwas foliowy, bardzo dobrze przyswajalne białko oraz kwasy omega-3 obniżające poziom LDL w organizmie. To dzięki tym wszystkim składnikom jajka mają tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Zacznijmy od tego, że jajka najlepiej jeść na śniadanie. Organizm wówczas najlepiej przyswaja wartości odżywcze, a my zyskujemy energię na cały dzień. Dietetycy jednomyślnie twierdzą, że najzdrowsze są jajka na twardo i na miękko. Powód jest prosty - przygotowujemy je bez dodatków, dlatego nie są kaloryczne, a my szybciej je trawimy. Warto jednak pamiętać, by nie gotować jajek dłużej niż 10 minut. Utracą wówczas większość składników odżywczych.
Zdecydowanie mniej zdrowe są jajecznica i jajka sadzone. To dlatego, że smażymy je na tłuszczu. Jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw jajek, nie jedzmy ich w postaci jajecznicy lub jajek sadzonych.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dorosła osoba może zjeść nawet do 10 jajek tygodniowo, nie musząc martwić się o wzrost cholesterolu. Jajka bez wątpienia warto uwzględnić w swojej diecie. Najlepiej jeść je w najmniej kalorycznej postaci.