Jak obniżyć cholesterol bez leków?
Zbyt wysoki cholesterol może być bardzo groźny dla naszego organizmu. Odkładając się w ściankach naczyń krwionośnych, utrudnia prawidłową pracę serca i prowadzi do wielu chorób, m.in. miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet zawału i udaru. W Polsce podwyższony poziom cholesterolu we krwi dotyczy aż 70 procent osób. Większość bagatelizuje ten problem, tymczasem dietą zmniejszającą poziom cholesterolu powinny być objęte już kilkuletnie dzieci. Aby zapobiec chorobom układu krążenia, wystarczy prowadzić aktywny tryb życia oraz zdrowo się odżywiać. Sprawdź, które produkty skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Cholesterol to organiczna substancja tłuszczowa, którą organizm sam wytwarza, głównie w wątrobie. Pełni wiele ważnych funkcji – bierze udział w produkcji hormonów, witaminy D oraz syntezie kwasów żółciowych, wspiera też pracę mózgu. Szkodzić zaczyna dopiero jego nadmiar. Za podwyższony poziom cholesterolu odpowiedzialne są produkty pochodzenia zwierzęcego, zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Dobry, naturalnie produkowany cholesterol rozpada się na kwasy żółciowe. Zły, pojawiający się na skutek tłustej i słodkiej diety, odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych, tworząc tzw. płytki miażdżycowe i utrudniając przepływ krwi. Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta i utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu.
Produkty zawierające dużo błonnika pozytywnie wpływają na układ krążenia i zwalczają zły cholesterol. Dlatego w codziennej diecie powinno się znaleźć pełnoziarniste pieczywo, kasza, makaron razowy, płatki owsiane, warzywa strączkowe, marchew, bakłażany oraz suszone śliwki. Bardzo dużo błonnika zawiera także siemię lniane, które dodatkowo jest źródłem linolenowego kwasu tłuszczowego obniżającego poziom cholesterolu.
Wśród owoców korzystnie wpływających na układ sercowo-naczyniowy warto wyróżnić awokado. Zawiera ono duże ilości zdrowych tłuszczów. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny także spożywać cytrusy. Występująca w nich witamina C zapobiega powstawaniu płytek miażdżycowych. Warzywa zawierające najwięcej witaminy C to pomidory, biała kapusta, brokuły, brukselka, jarmuż i zielona papryka. Cenne w diecie obniżającej cholesterol są także orzechy (włoskie, laskowe i ziemne oraz nerkowce i migdały). Zawarte w nich wielonasycone kwasy tłuszczowe potrafią zredukować zły cholesterol nawet o 5-10%.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom cholesterolu, dlatego warto spożywać oliwę z oliwek oraz olej rzepakowy. Można nimi polewać na przykład sałatki warzywne. Powinny zastąpić masło, słoninę czy smalec. Źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są z kolei ryby morskie. Spożywanie śledzi, makreli, łososi czy węgorzy obniża cholesterol, a także ciśnienie tętnicze.
Jaja podwyższają poziom cholesterolu?
Osoby z podwyższony cholesterolem nie muszą rezygnować z jajek, pod warunkiem że będą one pochodzić od kur z wolnego wybiegu i zostaną ugotowane na miękko. Tylko płynne żółtko zawiera substancję obniżającą cholesterol.
Do potraw warto dodawać czosnek, który nie tylko wykazuje działanie przeciwzapalne i uodparniające, ale zawiera także aliacynę – substancję, która skutecznie obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Regularne spożywanie już jednego ząbka czosnku korzystnie wpłynie na nasz organizm. Dobroczynne działanie wykazuje też cynamon, który nie tylko obniża poziom cholesterolu, ale także poziom cukru we krwi.