Jak powstrzymać kurzą ślepotę?
Choroba ta obniża jakość życia. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Ślepota zmierzchowa potocznie nazywana jest kurzą ślepotą. Gdy zapada zmrok, kura - jak wiele ptaków - przestaje widzieć. Podobnie u osoby cierpiącej na to schorzenie: pierwszym objawem jest pogorszenie ostrości wzroku o zmierzchu lub w niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu.
To nie tylko uciążliwe, ale nawet niebezpieczne, np. u kierowców, którzy o szarej godzinie przestają wyraźnie widzieć sytuację na drodze. A także u pieszych, niedostrzegających nierówności na chodniku, krawężników, schodków.
Zdrowe oczy mają zdolność adaptacji do różnych natężeń światła. Jest to możliwe dzięki występowaniu w siatkówce oka dwóch rodzajów wyspecjalizowanych komórek światłoczułych: czopków i pręcików. Czopki są odpowiedzialne za widzenie w dobrym oświetleniu. Natomiast widzenie o zmroku i w ciemności jest możliwe dzięki pręcikom. Zawierają one pigment zwany czerwienią wzrokową lub rodopsyną. Jeśli oko nie dysponuje odpowiednią ilością rodopsyny, działanie pręcików jest upośledzone.
Kurza ślepota u człowieka to zjawisko nadal nie do końca wyjaśnione przez lekarzy i naukowców. Zidentyfikowano jednak dwa czynniki, które mogą ją wywoływać. Jedną z przyczyn choroby może być wrodzona wada genetyczna. Powoduje ona, że już około dwudziestego roku życia, a czasem nawet w dzieciństwie, występuje zamglenie obrazu w warunkach gorszego oświetlenia. Towarzyszy mu suchość oczu, powodująca ich podrażnienia. Wskutek wady genetycznej w siatkówce odkłada się barwnik, który z
Ślepota zmierzchowa bywa konsekwencją niewłaściwego odżywiania. Ta przyczyna jest zależna od nas i łatwa do usunięcia. Niedobory witamin A i E oraz cynku w diecie prowadzą do nadmiernego rogowacenia spojówki i rogówki. W takiej sytuacji kurza ślepota pojawia się niemal z dnia na dzień, a jakość widzenia szybko się pogarsza. Kłopoty z ostrym widzeniem występują nawet przy przejściu z jasnego do słabiej oświetlonego wnętrza. Uzupełnienie braków sprawia, że wszystko wraca do normy. Warto skonsultować z lekarzem suplementację witamin i cynku, który ułatwia ich wchłanianie.
Takie objawy wymagają zbadania wzroku przez okulistę lub optometrystę. Kurza ślepota daje symptomy podobne do początków zaćmy. Może towarzyszyć jaskrze. Bywa mylona z krótkowzrocznością zmierzchową - wadą wzroku, którą wyrównują odpowiednie okulary. Specjalista zbada dno oka, pole widzenia i zdiagnozuje chorobę, określi stopień jej zaawansowania oraz zdecyduje o leczeniu. Nieleczona ślepota zmierzchowa pogłębia się. Pojawia się tzw. widzenie lunetowe - pole widzenia ulega zawężeniu. Utrudnia to poruszanie się i może być przyczyną nieszczęśliwych wypadków. Ostatecznie prowadzi do utraty wzroku.
Jadłospis przyjazny dla oczu
Stosuj zbilansowaną dietę. Jedz produkty mleczne, ale nieodtłuszczone. Witaminy A i E rozpuszczają się w tłuszczach, a więc mleko, twarożek, jogurt 0% nie zawierają ich. Wskazane są też jajka, sery, masło, warzywa i owoce: marchewka, pomidory, papryka, morele, brokuły, szpinak. Dla kondycji siatkówki ważne są kwasy omega-3, których dostarczają oleje, np. lniany i rzepakowy.
Zbadaj poziom witaminy A. Jest ona niezbędna dla prawidłowego widzenia. Wiele chorób ogólnoustrojowych zakłóca jej przyswajanie. - mimo prawidłowej diety może wystąpić jej niedobór. Tak jest przy zaburzeniach odżywiania (anoreksja, bulimia), przewlekłych biegunkach, schorzeniach jelit i wątroby. Badanie poziomu witaminy A w surowicy krwi wykonuje się w diagnostyce ślepoty zmierzchowej.