Jak złagodzić swędzenie oczu?
Wiosenna i letnia aura nie rozpieszcza alergików. Krążące w powietrzu pyłki czy silne podmuchy wiatru wywołują salwy kichania, ale także podrażniają oczy. Nawet jeśli nie jesteśmy na nic uczuleni, unoszący się kurz może powodować łzawienie i inne przykre objawy. Dlatego warto zafundować oczom łagodzące ziołowe kompresy. Przygotujesz je łatwo z ziół dostępnych w aptece. Uwaga: jeśli infekcja nie ustępuje w ciągu kilku dni, pojawia się silny ból lub pogarsza widzenie, należy iść do lekarza.
To najbardziej popularny naturalny lek dla oczu. Przede wszystkim uszczelnia naczynia krwionośne siatkówki. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Jest polecany w zapaleniu spojówek i brzegów powiek na tle alergicznym i bakteryjnym. Daje ulgę oczom zmęczonym pracą przy komputerze czy oglądaniem telewizji, a także przekrwionym wskutek działania dymu papierosowego i zanieczyszczeń środowiska (kurz, spaliny). Łagodzi też podrażnienia oczu występujące przy katarze.
Przepis. Świetlika najlepiej używać w postaci płukanki Łyżeczkę suszonego ziela zalewamy 1/4 l wody, gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 3 minuty. Studzimy, przecedzamy i przemywamy oczy kilka razy dziennie, najlepiej sterylnym gazikiem z apteki.
Ma nieco słabsze właściwości do świetlika. Zaleca się go przy zapaleniu spojówek na tle alergicznym i bakteryjnym.
Przepis: 2 łyżki rzepiku zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Używamy jak naparu ze świetlika.
Ma silne działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i bakteriobójcze. Okłady z niego nie tylko dają ulgę zmęczonym oczom. Są też bardzo skuteczne w leczeniu tzw. jęczmienia.
Przepis: wystarczy zaparzyć saszetkę rumianku w 1/3 szklanki wody i przykryć. Po 5 minutach okład jest gotowy. Przed przyłożeniem do oka saszetkę lekko odciskamy, żeby nie ciekła i kładziemy delikatnie na chore miejsce. Trzymamy tak długo, aż wystygnie. Okłady najlepiej robić kilka razy w ciągu dnia.
Wyciąg z tego kwiatu uśmierza ból, zmniejsza obrzęk powiek, łagodzi podrażnienia, a także nawilża suchą śluzówkę.
Przepis: mieszamy po łyżeczce chabru, świetlika i przewrotnika. Łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 5 minut, przecedzamy. Moczymy w naparze płatki kosmetyczne lub gaziki. Kładziemy je na powieki rano i wieczorem na około 15 minut.
Sprawdza się przy podrażnieniach gałek ocznych i łzawieniu wywołanym alergią.
Przepis: łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzątku i zaparzaj kilka minut. Stosuj w formie kompresu przez pół godziny.
Jeśli cierpisz na alergiczne zapalenie spojówek, z pewnością pomoże ci systematyczne płukanie oczu solą fizjologiczną (najlepsza jest w ampułkach, gdyż łatwo ją dozować i po otwarciu jej zawartość zostaje szybko zużyta)lub izotonicznym roztworem wody morskiej (do kupienia w aptece bez recepty).
Dzięki temu zabiegowi wypłuczesz alergeny (np. pyłek leszczyny, brzozy), które podrażniają błonę śluzową. Dodatkowo nawilżysz śluzówkę oka i wspomożesz jej regenerację.
Podczas spaceru chroń oczy przed alergenami poprzez włożenie dużych okularów przeciwsłonecznych. Jeśli pieczenie i łzawienie są bardzo dokuczliwe, zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych i unikaj zadymionych pomieszczeń.
Wypijając ok. 2,5 l napojów w ciągu doby, zapewniasz dobre nawodnienie organizmu, a także odpowiednie nawilżenie gałek ocznych, bo gruczoły łzowe będą produkować odpowiednią ilość płynu łzowego. Staraj się gasić pragnienie głównie wodą. Ograniczaj kawę i herbatę – te napoje działają moczopędnie i wypłukują z organizmu cenne minerały.
Witaminy A, C i E, a przede wszystkim substancje: luteina i zeaksantyna mają decydujący wpływ na kondycję oczu. Znajdziesz je w żółtkach jaj, kukurydzy, zielonych warzywach, rybach.
UWAGA: Przyrządzając płukanki, trzeba bardzo dbać o czystość używanych do tego naczyń. Uzyskane napary najlepiej starannie przecedzać przez papierowy filtr do kawy – to pozwoli usunąć drobinki ziół, które mogłyby podrażnić oko.