Reklama

Jedzenie, które nasila bóle migrenowe

Ten, kto doświadczył migreny wie, czym jest przeszywający ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet swobodne myślenie. Migrena to problem neurologiczny, którego przyczyny bywają bardzo zróżnicowane. Najczęstsze to: nadmierny stres, niedożywienie, depresja i inne zaburzenia psychiczne, a także nieodpowiednia dieta. By uniknąć migreny, warto nie dawać jej powodów do ataku. Odporność na stres i prawidłowe odżywianie się mogą skutecznie uchronić nas przed nawracającymi migrenami. Poniżej prezentujemy, jakie produkty żywnościowe mogą nasilać bóle migrenowe, a także je wywoływać. Osoby zmagające się z nawracającymi migrenami powinny ich bezwzględnie unikać lub ograniczyć ich spożycie.

1. Ostra papryka

Mimo że kapsaicyna zawarta w papryczkach chili wykazuje działanie przeciwbólowe, w przypadku migreny może oddziaływać zupełnie odwrotnie. Ostry aromat kapsaicyny wzmaga dolegliwości bólowe, ponieważ w swoisty sposób rozpala komórki nerwowe. Jeśli cierpisz z powodu częstych migren, zrezygnuj z częstego spożywania papryczek chili.

2. Fasola

Fasola posiada spore ilości taniny, czyli substancji wzmagającej różne rodzaje bóli. Podobnie działa również na migreny. Prócz fasoli zaleca się również unikać innych roślin strączkowych, np. bobu i soczewicy. Rośliny strączkowe zawierają duże ilości związków, zwanych aminami, których według danych Instytutu Żywności i Żywienia migrenowcy nie potrafią dostatecznie szybko metabolizować. Stąd nasilone bóle głowy.

Reklama

3. Kawa

W zależności od przyzwyczajenia organizmu do kawy, może wykazywać ona różne działanie w konfrontacji z bólem. Krótko mówiąc, jeśli twój organizm jest przyzwyczajony do kawy, prawdopodobnie nie odczujesz nasilenia bólu migrenowego. Jeżeli pijesz kawę rzadko, migrena może się nasilić.

5. Orzechy

Orzechy różnego rodzaju to przekąska, która uwiodła wielu z nas. Nic dziwnego! Są pyszne, pełne białka i szybko zaspokajają głód. Niestety mogą nasilać bóle głowy, a także bóle kości i mięśni. Osobom, które ciepią na nawracające bóle zaleca się ograniczenie spożycia orzechów do minimum. Szczególnie należy unikać migdałów, orzechów ziemnych oraz orzechów nerkowca.

6. Banany i cytrusy

Mimo że pyszne i pełne witamin, mogą pogarszać bóle głowy. Przyczyną jest połączenie tyraminy i histaminy w tych owocach, które wzmagają ból. Nie oznacza to oczywiście, że należy wyeliminować cytrusy i banany z naszej diety! Należy ich po prostu unikać, kiedy dopadnie nas silny ból głowy.

7. Mąka

Z badań wynika, że praktycznie każdy rodzaj mąki może nasilać bóle głowy. Nie ważne czy jest ona pełnoziarnista czy czysta. Efekt będzie taki sam – wzmożony ból głowy. Powodem jest podstawowy składnik mąki, zwany kumaryną. Jego działanie przybiera na sile, gdy wchodzi on w kontakt z zakwasem. W czasie migreny zaleca się zmniejszyć spożycie pieczywa, makaronów czy ciast.

8. Alkohol

Alkohol, praktycznie w każdej postaci, wzmaga bóle migrenowe. Powodem jest obecna w nich tyramina, negatywnie działająca na komórki nerwowe. Jeżeli boli cię głowa, lepiej sięgnąć po świeży sok lub niegazowaną wodę mineralną. Te produkty na pewno nie nasilą bólu.

9. Nabiał

Według dietetyków większość produktów z grupy nabiału nasila bóle migrenowe. Gdy boli nas głowa, szczególnie powinniśmy unikać tłustych przetworów mlecznych, czyli śmietany, tłustych serów, pełnego mleka i masła. Produkty te, ze względu na obecność kazeiny i choliny, powodują także dyskomfort trawienny.

10. Przetworzone mięso

Przetworzone produkty mięsne, np. kiełbasa, parówki, a także większość wędlin zawierają niebezpieczną substancję o nazwie tyramina, która może nasilać różnego rodzaju bóle. Jeśli miewasz problemy z migreną, w czasie jej ataku unikaj spożywania produktów z przetworzonego mięsa.

Jakie pokarmy należy spożywać podczas migreny?

Przede wszystkim potrawy lekkostrawne, przyrządzone na bazie dużej ilości warzyw i naturalnych składników. Dieta migrenowców powinna być wzbogacona w kwasy omega-3, których źródłami są m. in. tran i oliwa z oliwek. Zaleca się również spożywanie ryżu i kaszy gryczanej, a także kurczaka i indyka. Wskazane jest także wzbogacenie diety rybami. Jak widać dieta migrenowca, mimo że pozbawiona popularnych produktów, nie wydaje się nudna i mało atrakcyjna. Wręcz przeciwnie! Jest bogata w naturalne smaki i złożona z różnorodnych, a przede wszystkim zdrowych produktów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy