Reklama

Kiedy powinnaś iść do okulisty?

Każdy z nas jest inny i zwykle nie jesteśmy pewni, czy powinniśmy odwiedzić okulistę, czy też nasze objawy są normalne i przejściowe, spowodowane widocznymi okolicznościami. Nie warto zwlekać z wizytą, jeśli nasze objawy wymagają profesjonalnej diagnozy. Z drugiej strony, możemy doświadczać symptomów, które są zupełnie normalne lub które można złagodzić domowymi sposobami. Jak rozróżnić jedne od drugich? Oto 10 objawów, z którymi powinnaś udać się do okulisty.

Nagłe niewyraźne widzenie

Problem ze skupieniem wzroku na przedmiotach i nagłe niewyraźne widzenie może wskazywać na większe problemy zdrowotne i nigdy nie powinno się ich ignorować. Jeśli widzenie staje się niewyraźne, a potem powraca do normy, problem może dotyczyć soczewek oczu. Jeżeli niewyraźne widzenie dotyczy tylko jednego oka, natychmiast trzeba umówić się na wizytę.

Zaburzenia widzenia

Jeśli pojawiają się u ciebie w polu widzenia nagle plamki lub błyski połączone z zaburzeniami widzenia, powinnaś natychmiast umówić się na wizytę do okulisty, gdyż może to świadczyć o rozwoju poważnej choroby grożącej pogorszeniem się wzroku, na przykład rozerwaniu lub odwarstwieniu siatkówki. Objawy te wymagają postawienia odpowiedniej diagnozy i leczenia, które pomoże uniknąć utraty wzroku.

Reklama

Bóle głowy

Bóle głowy mogą być wywołane spędzaniem długich godzin w pracy przy komputerze. Jednak mogą być one również spowodowane zaburzeniami w widzeniu, a także utratą wzroku. Koncentrowanie się na zadaniu przez dłuższy czas powoduje ból w przedniej części głowy, który następnie rozprzestrzenia się po bokach.

Odsuwanie książek podczas czytania

Jeśli trzymasz książki, czasopisma czy inne materiały do czytania dalej niż zwykle, może to oznaczać, że potrzebujesz okularów. Z wiekiem nasze soczewki słabną, co powoduje zaburzenia w koncentracji wzroku i tworzeniu obrazu. Taka sytuacja wymaga wizyty u okulisty.

Nieprawidłowa ocena odległości

Osoby, które potrzebują okularów często nieprawidłowo oceniają odległości. Problem może powstać podczas wykonywania codziennych zajęć, takich jak parkowanie samochodu. Jeśli oczy nie współpracują ze sobą, źle oceniamy grubość przedmiotów i nie możemy odpowiednio ocenić odległości.

Szybkie męczenie się

Jeśli szybciej się męczysz, wykonując krótkotrwale zadania, może to wskazywać na zaburzenia koncentracji. Nasz mózg i wzrok są ze sobą zsynchronizowane, tak więc jeśli oczy doskonale pracują, mózg pozostaje w pełni aktywny i nie męczy się szybko.

Nadwrażliwość na światło

Nadwrażliwość na światło jest dobrym miernikiem zdrowia naszych oczu. Jeśli ich reakcja na nagłą zmianę światła nie jest taka jak zwykle, może to oznaczać poważną chorobę oczu, w tym infekcję.

Mrużenie oczu

Częste mrużenie oczu oznacza potrzebę badania okulistycznego. Powodem, dla którego mrużymy oczy, jest fakt, że dzięki temu zmniejsza się źrenica, przez co lepiej widzimy. Nie jest to jednak rozwiązanie na stałe i nasze oczy z pewnością powinny być poddane badaniu.

Łzawiące oczy

Jeśli twoje oczy często są pełne łez nie jest to reakcja emocjonalna na smutek lub radość, oznacza to, że nie wszystko jest w porządku z twoimi oczami. Nasze oczy zwykle łzawią w odpowiedzi na silne emocje. Łzy napływające do oczu bez powodu oznaczają, że potrzebujesz natychmiastowej wizyty u okulisty.

Jeśli nie badałaś oczu od co najmniej dwóch lat

Jeśli ostatnio byłaś u okulisty dwa lata temu, czas na kolejną wizytę. Niektóre zmiany w naszych oczach następują w ciągu dwóch lat, dlatego warto poddać się badaniu, by lekarz wykluczył chorobę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrok | okulista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy