Łagodzimy podrażnienie i ból gardła
Drapanie, pieczenie, dotkliwe kłucie przy przełykaniu śliny – to częste objawy infekcji wirusowej. Domowe specyfiki z leczniczych roślin skutecznie je złagodzą i przyspieszą powrót do zdrowia.
Kiedy drobnoustroje atakują śluzówkę gardła, staje się ona przekrwiona, rozpulchniona, zwykle jest też przesuszona. Pojawia się wtedy ból, który utrudnia jedzenie, a nawet sen. Zioła są w tym wypadku skuteczną bronią, ponieważ działają wielokierunkowo: zawarte w nich śluzy nawilżają i łagodzą drapanie, garbniki działają ściągająco i zmniejszają przekrwienie, a substancje odkażające pomagają zwalczyć wirusy. Warto sięgnąć po sprawdzone receptury.
Lecznicze płukanki
●Z rzepiku 2 łyżki ziela zalej szkl. zimnej wody i gotuj na małym ogniu ok. 5 min. Odstaw odwar do przestudzenia. Odcedź, dodaj po łyżeczce miodu i gliceryny (kupisz ją w aptece, 1,60 zł/30 g) - dodatkowo podziałają nawilżająco i łagodząco. Porcjami płucz gardło nawet co 2 godziny.
●Z tymianku Łyżkę ziela zalej szkl. wrzątku, przykryj i odstaw na 10 minut. Przecedź, a następnie wymieszaj z łyżeczką oliwy. Płucz gardło ciepłym naparem kilka razy dziennie. To złagodzi ból spowodowany wysuszeniem śluzówki.
●Z szałwii. Ma ona silne właściwości odkażające i ściągające. Łyżkę suszonych liści ziela zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 10-15 minut, przecedź. Letnim naparem płucz gardło 4 razy dziennie - nie częściej, ponieważ to mogłoby wysuszyć śluzówkę. Praktyczna rada Do naparu możesz dodać 4-5 kropli (na szklankę) naturalnego olejku rumiankowego - to wzmocni działanie przeciwzapalne.
●Z babki lancetowatej Działa antyseptycznie i zmniejsza przekrwienie śluzówki. Łyżkę ziół zalej wodą i podgrzewaj do zawrzenia. Pij po 1/3 szkl. naparu 3 razy dziennie.
●Z malwy czarnej Łyżkę kwiatów zalej szklanką gorącej wody i odstaw na 30 minut. Po tym czasie gotuj na wolnym ogniu ok. 3 min, odstaw pod przykryciem na 10 min, przecedź. Odwarem płucz gardło kilka razy dziennie - zawiera nawilżający śluz. Praktyczna rada Z malwy, tak jak i innych wymienionych ziół, możesz przygotować napar do termosu (łyżka suszu na szkl. wrzątku), i popijać po 1/3 szkl. kilka razy dziennie.
Rozgrzewające okłady
●Z cytryną Bawełnianą ściereczkę zanurz w gorącej wodzie, wyciśnij, zawiń w nią plasterki cytryny, odciśnij, by puściły sok. Okład połóż na szyi, owiń ją dodatkowo szalikiem. Trzymaj do ostygnięcia.
●Z oliwą i tymiankiem. 2 łyżki ziół wsyp do metalowego kubka i zalej kilkoma łyżkami oliwy. Podgrzewaj na małym ogniu 15 min. Odcedź oliwę, natrzyj nią szyję i na godzinę owiń gazą i szalikiem.
●Z rzepikiem i rozmarynem Do szklanki gorącego naparu z rzepiku dodaj 5 kropli olejku rozmarynowego. W miksturze zmocz duży kawałek gazy, odciśnij. Połóż gazę na szyi , owiń się szalikiem na ok. 20 min. Dlaczego to działa? Ciepło łagodzi ból i ułatwia wnikanie substancji kojących. Okłady wzmocnią działanie płukanek.