Reklama

Maść żywokostowa: Właściwości i zastosowanie. W czym pomoże?

Maść żywokostowa zyskała niezwykłą popularność wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wszystko za sprawą unikalnego składu, dzięki któremu preparat zmniejsza dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Głównym składnikiem maści jest żywokost lekarski, pospolita roślina występująca w całej Europie i Azji. Ma szerokie zastosowanie w zielarstwie, często wykorzystuje się go w przypadku bolących stawów, mięśni i kręgosłupa. Żywokost lekarski jako główny składnik maści działa przeciwzapalnie i regenerująco, łagodzi obrzęki, stłuczenia, zwichnięcia i złamania. Przyspiesza także gojenie się ran i oparzeń oraz wspomaga walkę z trądzikiem. W czym jeszcze może nam pomóc maść żywokostowa?

Czym jest maść żywokostowa?

Do produkcji maści żywokostowej wykorzystuje się przede wszystkim wyciąg z korzenia i pędów żywokostu lekarskiego, rosnącego powszechnie na terenie Europy i Azji. Roślinę można spotkać na łąkach i terenach podmokłych. Żywokost osiąga wysokość ok. 100 cm, ma szorstkie owłosione liście i purpurowofioletowe kwiaty. Korzeń żywokostu zawiera m.in. śluz, alantoinę, asparaginę, krzem, garbniki, aminokwasy, polifenole czy olejki eteryczne.

Bazą maści jest naturalny tłuszcz, najczęściej nieprzetworzony smalec. Maść żywokostową możemy kupić w aptekach bądź sklepach zielarskich. Można także zrobić ją samodzielnie. Korzeń żywokostu należy dokładnie oczyścić i umyć (można kupić gotowy suszony korzeń). Starty na tarce korzeń należy dodać do rozpuszczonego smalcu. Kiedy smalec przestygnie, przedkładamy mieszankę do ciemnych słoiczków i odstawiamy do stężenia. Następnie zakręcamy słoiczki i przechowujemy je w chłodnym i ciemnym miejscu. Do zrobienia maści najlepiej wykorzystać smalec gęsi, ale można zastąpić go smalcem wiejskim, olejem kokosowym lub masłem shea.

Reklama

Właściwości maści żywokostowej

Dzięki licznym, korzystnym substancjom, np. garbnikom i saponinom, korzeń żywokostu wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ze względu na zawarte w nim alantoinę i śluz działa nawilżająco, relaksująco i ściągająco oraz chroni tkanki przed niewłaściwym zabliźnianiem się. Maść żywokostowa ma właściwości regeneracyjne w leczeniu wszelkiego typu stłuczeń, skręceń, zwichnięć, złamań czy obrzęków. Przynosi ulgę zmęczonym i nadwyrężonym mięśniom i stawom, łagodzi ból i zmniejsza opuchliznę. Pomaga szybciej dojść do siebie po kontuzjach kości i stawów czy urazach kręgosłupa. Dzięki alantoinie maść żywokostowa jest też nieoceniona w leczeniu trudno gojących się ran i wykorzystywana jest jako delikatny środek znieczulający. Preparat korzystnie wpływa na tworzenie się nowego naskórka i ziarniny w ubytkach skóry. Maść łagodzi więc podrażnienia i zmiany skórne.

Zastosowanie maści żywokostowej

Maść żywokostowa ma szerokie zastosowanie, można używać jej zewnętrznie m.in. przy zapaleniu stawów i kości, a także na reumatyczne bóle stawów. Pomoże także w przypadkach złamań, zwichnięć czy skręceń. Stosowana jest również przy bolesnych kontuzjach, szczególnie kolan i kostek. Dlatego chętnie korzystają z niej sportowcy i osoby lubiące intensywną aktywność fizyczną. Maść z żywokostu wykorzystuje się również do przyspieszania gojenia się ciężkich ran, obrzęków, oparzeń, odmrożeń, odleżyn czy stanów zapalnych skóry. Wspomagająco można jej używać w leczeniu trądziku, łuszczycy czy żylaków.

Co ważne, żywokost zawiera w sobie, oprócz korzystnych składników, alkaloidy pirolizydynowe, które są toksyczne dla wątroby. Nie można więc przyjmować go wewnętrznie. Z tego względu maść żywokostowa nie jest wskazana u dzieci (ze względu na ryzyko dostania się do jamy ustnej), natomiast kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, czy mogą jej używać. Przeciwwskazaniami do stosowania maści są także choroby wątroby i nadwrażliwość na jej składniki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy