Reklama

Mięta: Oczyszcza krew, leczy gardło, ujędrnia skórę

Mięty nikomu specjalnie zachwalać i szczegółowo przedstawiać nie trzeba. Jest znana przede wszystkim ze swoich walorów smakowych, ale duże uznanie zyskała także dzięki rozmaitym zdolnościom leczniczym. Doskonale komponuje się zarówno z deserami, drinkami i napojami, jak i mięsami czy warzywami. Ponadto wprost idealnie wpływa na nasz organizm. Stanowi skuteczne remedium na schorzenia układu pokarmowego, w tym przede wszystkim dolegliwości żołądkowe, wzdęcia i mdłości. Pozytywnie oddziałuje też na drogi oddechowe, poprawiając ich funkcjonowanie. Poza tym oczyszcza krew, uzdrawia gardło, leczy migrenę, ujędrnia skórę, znieczula oraz eliminuje skurcze, swędzenie i zaczerwienienia. Przyjrzyjmy się aromatycznej mięcie nieco bliżej.

Co sprawia, że mięta leczy?

Legenda głosi, że nazwa mięta pochodzi od imienia nimfy, która została przemieniona w tę roślinę.Uprawiana jest na kilku kontynentach, można ją spotkać zarówno w Europie, Ameryce Północnej, jak i Południowej, a także w Azji, Afryce. Jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny aromat. W medycynie naturalnej jako surowiec leczniczy wykorzystywane są liście mięty oraz olejek miętowy.

Co znajdziemy w liściach mięty?

W składzie mięty pieprzowej znajdziemy między innymi garbniki oraz flawonoidy, a w tym przede wszystkim luteolinę, rutynę, hesperydynę, a także kwasy fenolowe oraz witaminę A i C.

Reklama

Mięta pieprzowa a procesy trawienne

Mięta wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasz układ pokarmowy i proces metabolizmu. Jej spożywanie w postaci naparu powoduje zwiększanie wydzielania żółci, która optymalizuje proces trawienia. Picie miętowej herbatki wpływa także na apetyt, dlatego okazuje się bardzo pomocna w leczeniu zaburzeń procesu łaknienia. Okazuje się też pomocna w leczeniu schorzeń jelit, zwłaszcza zespołu jelita drażliwego oraz żołądka.

Mięta a stany zapalne i przeziębienie

Mięta jest doskonale znana także ze swoich właściwości dezynfekujących i okazuje się wyjątkowo pomocna w trakcie leczenia stanów zapalnych i infekcji górnych dróg oddechowych. Przykładowo, gdy dręczy nas chrypka czy katar, można złagodzić uciążliwe objawy, przygotowując inhalację z gorącej, przegotowanej wody i kilku kropli miętowego olejku eterycznego. Zastosowanie tej prostej metody sprawi, że przeziębienie minie ponieważ pomogą one rozrzedzać zalegający śluz i złagodzą ból gardła. Miętowy olejek idealnie sprawdzi się również w pielęgnacji stóp. Można śmiało dodać go do słonej kąpieli. Ten prosty zabieg pozwoli zidentyfikować bakterie i grzyby, które często pojawiają się na spoconej skórze podeszwy. Napar z mięty sprawdzi się też w roli środka przeznaczonego do płukania jamy ustnej. Pomoże złagodzić stany zapalne i zlikwidować owrzodzenia, pojawiające się na przykład wskutek podrażnienia podniebienia słodyczami albo czipsami o ostrych krawędziach.

Migreny

Popularna stała się teza, z której wynika, że picie naparów z mięty (najlepiej świeżej, ogrodowej mięty zielonej) wspomaga walkę z migreną. Miętowej kuracji mogą zatem spróbować zarówno homeopaci, jak i imprezowicze wracający z mocno zakrapianej zabawy. Poza piciem naparu warto również sięgnąć po miętową aromaterapię. Wystarczy wlać kilka kropli eterycznego olejku do specjalnego kominka i zapalić świeczkę.

Mięta a ciąża

Picie herbatki z mięty pieprzowej pomaga zwalczyć uciążliwe objawy ciąży. Łagodzi poranne mdłości oraz wzdęcia. Dla uzależnionych od kawy przyszłych mam, ten zdrowy napój może stanowić idealny zamiennik małej czarnej. Dzięki niewielkiej zawartości kofeiny wspaniale poprawi nastrój i wpłynie korzystnie na rozwój dziecka.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy