Reklama

Na co pomaga siarka?

O wpływie siarki na zdrowie mówi się bardzo oszczędnie. Częściej wspomina się o jej dobroczynnym działaniu na urodę. Pierwiastek ten pomaga w uporczywych problemach skórnych, takich jak choćby trądzik. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że siarka jest ważnym składnikiem diety, ponieważ odpowiada za wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie!

Siarka: Co o niej wiemy?

Rzadko wspomina się o tym, jak siarka jest cenna dla całego organizmu. W rzeczywistości plasuje się na czwartym miejscu w hierarchii wszystkich makroskładników, które są niezbędne człowiekowi do życia. Dlaczego? Ponieważ pośrednio i bezpośrednio wypływa na prawidłowe działanie procesów zachodzących w organizmie. Siarka jest składnikiem kwasu glutaminowego, który wspiera pracę całego układu nerwowego (w tym mózgu). Mało kto wie, że siarka jest również obecna w heparynie, dzięki której organizm radzi sobie ze skokami ciśnienia. Pierwiastek ten jest także składową insuliny - hormonu, który reguluje poziom cukru w organizmie.

Reklama

"Pierwiastek młodości"

Siarka ze względu na swoje działanie w obrębie skóry, szybko zyskała miano "pierwiastku piękna" lub "minerału urody". Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na zdolność do regeneracji skóry. Wszystko dlatego, że jest ważnym składnikiem keratyny, która odpowiada za kondycję włosów i paznokci, a także kolagenu - substancji odpowiedzialnej za opóźnianie procesów starzenia i dbania o elastyczność tkanek. Siarka ma również działanie antybakteryjne, co sprawdza się w kosmetyce, czy chociażby balneoterapii. Jej stosowanie jest nieocenione w wielu chorobach skórnych, do których zalicza się trądzik, łuszczycę i egzemę. Kąpiele z dodatkiem siarki pielęgnują skórę - ułatwiają jej złuszczanie, a także sprzyjają prawidłowemu nawilżeniu.

Ulga dla stawów

Choroby związane z układem ruchu coraz częściej doskwierają nie tylko osobom w podeszłym wieku, ale także skarżą się na nie osoby młodsze. Siarka już od wielu lat jest pomocna w terapii reumatyzmu i zwyrodnień stawów. Naturalne źródła siarki i tzw. wód siarczkowych powodują, że w kilku miejscach w Polsce oferowane są lecznicze kąpiele, które są zalecane w dokuczliwych dolegliwościach. Wszystko przez fakt, że siarka ma również działanie przeciwzapalne, co sprawdza się w leczeniu reumatoidalnego zapaleniu stawów, rwy kulszowej lub schorzeń kręgosłupa. Zabiegi są również nieocenione w rehabilitacji po ciężkich urazach, a także operacjach.

Prawdziwa ulga dla wątroby

Siarka jest nieocenionym pierwiastkiem, który może odciążyć przepracowaną wątrobę. Niestety, narząd ten nie ma łatwego zadania, a winnemu takiemu stanowi rzeczy jest nasz styl życia. Uboga w składniki odżywcze dieta, spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, stres, picie alkoholu i palenie papierosów, to tylko część z nawyków, które szkodzą wątrobie. W takich sytuacjach nieoceniona jest siarka. Dlaczego? Ponieważ ma ona zdolność do wiązania metali ciężkich i toksyn w takie związki, które są szybciej wydalane z organizmu. Fakt ten sprzyja oczyszczeniu wątroby, a także poprawia jej funkcjonowanie.

Jak poznać, że mamy za mało siarki?

Niestety, błędy żywieniowe mogą uszczuplić ilość siarki w organizmie. Jak rozpoznać, że brakuje nam tego cennego pierwiastka? Przede wszystkim widoczne objawy koncentrują się wokół wyglądu skóry, włosów i paznokci, gdzie ujawnia się ich pogorszona kondycja. Niestety na brak siarki podatny jest układ nerwowy. Ze względu na fakt, że jej obecność zwiększa przyswajalność magnezu, krzemu, sodu, żelaza i wapnia, jej deficyt rzutuje na działaniu mózgu. Przede wszystkim odczuwa się znaczny spadek nastroju, występuje rozdrażnienie, brak koncentracji i trudności w zapamiętywaniu, a także przewlekłe zmęczenie.

Niestety, nie tylko uboga dieta przyczynia się do występowania niedoborów siarki. Na jej braki skarżą się również osoby po przebytym zawale, cierpiące z powodu choroby nowotworowej, wirusowych schorzeń wątroby czy choćby gorączki reumatycznej lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

Gdzie można znaleźć siarkę?

Siarka wbrew pozorom jest obecna w wielu produktach, które są na co dzień łatwo dostępne. Wśród licznej grupy warto przypomnieć o takich warzywach, które zaliczane są do naturalnych antybiotyków, czyli czosnku i cebuli. Poza tym bogatym jej źródłem jest owies, a także warzywa: kapusta, kalafior, brokuły, groch, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha czy kalarepa. Oczywiście nie sposób pominąć artykułów, które zawierają także białko. Zalicza się do nich oczywiście mięso, jaja i mleko.

Warto również pamiętać, że trudno jest przedawkować siarkę, ponieważ jej nadmiar jest błyskawicznie usuwany z organizmu. Dlatego wyżej wymienione produkty mogą być jedzone często.

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy