Najbardziej niepokojące zmiany na skórze
Zmiany na skórze najczęściej martwią nas ze względów estetycznych. Prawdziwą zmorą są na przykład przebarwienia, trądzik czy inne niedoskonałości. Jednak jeszcze większym problemem są wypukłe krostki i guzki, a także zmiany barwnikowe. Często nasuwają skojarzenia z czerniakiem i innymi nowotworami skóry. Na szczęście większość zmian, które możemy zaobserwować na ciele, jest niegroźnych. Do najczęstszych zalicza się włókniaki, tłuszczaki, brodawki czy punkty rubinowe. Sprawdź, jak je rozpoznać i dowiedz się, kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa.
Włókniaki to łagodne nowotwory skóry. Mają postać kulistych wypukłości lub guzków, nie bolą ani nie swędzą. Nie są zagrożeniem dla zdrowia, jednak mogą osiągać rozmiar od milimetra do nawet kilku centymetrów średnicy, co jest sporym problemem estetycznym. Wyróżnia się włókniaki miękkie, które są w kolorze skóry, i włókniaki twarde – ich barwa jest znacznie ciemniejsza, a nawet brązowo-czarna. Te pierwsze pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi i w pachwinach, mogą występować w skupiskach. Włókniaki twarde powstają z kolei częściej na tułowiu i kończynach. Przyczyną tworzenia się tego typu zmian zwykle są predyspozycje genetyczne, ale też stany zapalne skóry, zmiany hormonalne, cukrzyca, otyłość, a także ukąszenia owadów.
Tłuszczaki to kolejne łagodne zmiany nowotworowe. Tworzą się pod skórą pojedynczo lub w skupiskach i rosną bardzo powoli. Składają się głównie z komórek tłuszczowych, stąd ich nazwa. Mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości i okrągły lub podłużny kształt. Łatwo wyczuć je pod skórą (to charakterystyczne miękkie zgrubienia) i można je nieco przesuwać. Najczęściej tworzą się na szyi, tułowiu, udach i brzuchu. Ich przyczyną zazwyczaj są predyspozycje genetyczne, ale podejrzewa się, że czynnikiem ryzyka jest też otyłość oraz rany na skórze. Warto wiedzieć, że tłuszczaki mogą być niebezpieczne, jeśli powstaną w narządach wewnętrznych, np. jelitach, nerkach czy wątrobie. Często powodują ucisk i obrzęki, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organu.
Punkty rubinowe to niegroźne naczyniaki, które widoczne są na skórze. Osiągają kilka milimetrów średnicy i mogą być nieznacznie wypukłe. Mają charakterystyczny jasno lub ciemnoczerwony kolor (rzadziej fioletowy). Czerwone grudki często są powodem niepokoju i kompleksów – zazwyczaj powstają na ramionach, nogach, dekolcie, a także na twarzy. Nazywa się je naczyniakami starczymi, bo przeważnie dotykają starszych osób, ale mogą pojawiać się już po 20. roku życia. Ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne (np. u kobiet w ciąży) i procesy starzenia się organizmu. Punkty rubinowe nie są groźne dla zdrowia, ale można je pomylić z nowotworem. Dlatego jeśli zaczną się powiększać, swędzieć lub krwawić, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Zmiany na skórze – brodawki łojotokowe
Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany nowotworowe – charakterystyczne narośle, które odcinają się od reszty ciała. Najczęściej mają postać wystających guzków o nieregularnym kształcie. Osiągają od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy. Początkowo są w kolorze ciała, z czasem zaczynają ciemnieć i mają nawet ciemnobrązowy kolor, przez co mogą być mylone z czerniakiem. Zazwyczaj tworzą się na tułowiu, twarzy i górnych kończynach. Ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne, choroby skóry czy nadmierna ekspozycja na słońce. Brodawki łojotokowe znacznie częściej powstają u osób starszych.