Najczęstsze przyczyny zatrzymywania wody w organizmie
Zatrzymywanie wody w organizmie znane jest też jako obrzęk akumulacyjny płynów w tkankach. Może powodować obrzęk stóp, dłoni, kostek i nóg. Zazwyczaj pojawia się u kobiet w ciąży i osób starszych. Może również występować u osób, które nie są aktywne fizycznie, przyjmują długo leki, prowadzą siedzący tryb życia. Mimo że w większości przypadków obrzęk nie jest spowodowany przez schorzenia zagrażające życiu, może być objawem choroby nerek i niewydolności serca. Jeżeli chcesz poznać najczęstsze przyczyny zatrzymywania wody w organizmie, znajdziesz je w dalszej części artykułu.
Jeżeli twoja dieta jest bogata w sól i nie wypijasz odpowiedniej ilości wody, organizm zaczyna zużywać swoje zapasy i przenosi ją w inne miejsca, co prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie. Może to zwiększyć objętość tkanek nawet dwudziestokrotnie!
Największym źródłem sodu jest oczywiście sól kuchenna, której dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g.
Niedobór magnezu
Niedobór magnezu może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Magnez jest niezbędnym minerałem dla prawidłowego działania prawie wszystkich funkcji w organizmie, więc jeśli twoje ciało cierpi na niedobór magnezu, może to utrudniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, co ostatecznie prowadzi do retencji wody.
Badanie wykazało, że przyjmowanie 200 mg magnezu dziennie może zmniejszyć obrzęk u kobiet doświadczających objawów napięcia przedmiesiączkowego.
Witamina B6 reguluje wiele procesów uzależniających bilans wodny w organizmie, więc jeśli masz niedobór tej witaminy może prowadzić to do powstania obrzęków.
Liczne badania naukowe wykazały, że kobiety, u których obrzęk spowodowany jest zespołem napięcia przedmiesiączkowego, którym podawano witaminę B6 zauważyły znaczne zmniejszenie obrzęku. Witamina B6 jest rozpuszczalna w wodzie i wymaga wielu kofaktorów aby prawidłowo funkcjonować, więc najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie jej w całych produktach spożywczych.
Niedobór potasu
Potas jest niezbędnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania komórek ciała, narządów i tkanek. Jest również bardzo ważny dla utrzymania prawidłowego bilansu wodnego w organizmie.
Spożywanie dużej ilości soli może zmniejszyć stężenie potasu i prowadzić do jego niedoboru, a w konsekwencji do skurczy mięśni i przyrostu masy ciała, przez zatrzymania wody w organizmie.
Wbrew pozorom odwodnienie może prowadzić do znacznego zatrzymania wody w organizmie. Jeżeli pijemy zbyt mało płynów, reakcją obronna naszego organizmu jest właśnie zatrzymanie wody. Można temu zapobiegać przez regularne spożywanie wody i soków bogatych w potas. Powinieneś wiedzieć, że kawa i słodkie napoje zawierające duże ilości sodu mogą powodować jeszcze szybsze odwodnienie organizmu, a przez to zatrzymanie wody.
Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności
Przetworzona żywność jest bogata w sód i cukry, może również zawierać sztuczne dodatki, które na nasz organizm działają jak toksyny i i odkładają się w wątrobie i nerkach. Produkty bogate w cukier, zwłaszcza sztuczne substancje słodzące mogą spowodować gwałtowny wzrost poziomu glukozy i insuliny we krwi.