Nalewki na bóle migrenowe, zatrucia pokarmowe i trawienie
Nieoczekiwanie dopadły cię uporczywe bóle migrenowe albo grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe? Męczą cię dolegliwości towarzyszące miesiączce albo masz poważny problem ze snem lub nadmiernym stresem? W tych i wielu innych zdrowotnych niedomaganiach ulgę mogą ci przynieść sporządzane na bazie ziół nalewki. Stanowią doskonały komponent rozmaitych terapii i możesz je samodzielnie przygotować w domu. Dokładne wskazówki, jak je przyrządzić znajdziesz poniżej.
Do najczęstszych objawów migreny zaliczyć należy światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk i zapach, nudności oraz wymioty. Jak sobie radzić z tą dokuczliwą dolegliwością? Poza farmakologią pomogą nam z pewnością naturalne metody, do których zaliczyć można sporządzaną na bazie suszonej melisy i wrotycza nalewkę.
Potrzebne składniki:
- trzy części suszonej lub świeżej melisy
- dwie części świeżego lub suszonego wrotycza
- wódka
Sposób przygotowania:
Odmierz trzy części świeżej lub suszonej melisy oraz trzy części wrotycza. Jeżeli zdecydujesz się na świeże zioła, posiekaj je na drobniejsze części. Następnie wrzuć składniki do szklanego słoja i zalej je wódką. Ta ostatnia powinna zakrywać zioła o ponad półtora centymetra. Na koniec starannie zakręć słój pokrywką i dokładnie nim wstrząśnij. Odstaw słoik na co najmniej trzy tygodnie. Codziennie nim potrząsaj. Po upływie minimum dwudziestu jeden dni przecedź zawartość słoja, a oczyszczoną nalewkę przelej do ciemnej butelki. Tę ostatnią przechowuj w zacienionym i koniecznie chłodnym miejscu. Nalewka doskonale się konserwuje i nadaje się do spożycia nawet przez pięć lat.
Dawkowanie nalewki
Przy bólach migrenowych zalecane jest picie nalewki co pół godziny w ilości pół łyżeczki. Uporczywe dolegliwości powinny ustąpić.
Nalewka sporządzana na bazie rumianku łagodzi bóle menstruacyjne i bóle nerwowe oraz działa kojąco i wpływa na komfort snu. Jej wykonanie jest banalnie proste, dlatego możesz ją samodzielnie przygotować w domu.
Potrzebne składniki:
- 1 szklanka suszonych kwiatów rumianku
- 1 i ¾ szklanki wrzątku,
- 1 i ¾ szklanki wódki lub rumu,
- duży słoik
Sposób przygotowania nalewki:
Suszone kwiaty rumianku umieść w słoiku i lekko ugnieć,aby zajmowały mniej miejsca (kwiaty rumianku możesz zebrać latem i wysuszyć je na słońcu). Zioła zalej wrzątkiem, tak aby były całkowicie przykryte wodą. Dodaj wódkę lub rum i odstaw w chłodne, zaciemnione miejsce na minimum cztery tygodnie. Po upływie wyznaczonego czasu przecedź zawartość słoika przez gazę, a odsączony płyn wlej do szczelnie zamykanej butelki.
Dawkowanie nalewki:
Pij nalewkę maksymalnie trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Jeżeli stosujesz ją:
- na lepszy sen, aplikuj ją wieczorem,
- w dolegliwości miesiączkowych - maksymalnie trzy razy dziennie w równych odstępach czasowych,
- przy bólu głowy czy podczas napięcia nerwowego - aplikuj jedną łyżeczkę nalewki.
Masz problem z niestrawnością lub dopadła cię grypa żołądkowa? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Sięgnij po nalewkę sporządzaną na bazie liści mięty, nasion kopru i siekanego imbiru.
Potrzebne składniki
- 1/2 szklanki suszonych liści mięty
- ½ szklanki drobno posiekanego (lub startego na tarce) świeżego imbiru,
- ¼ szklanki suszonych nasion kopru,
- 1 i ½ szklanki wrzątku,
- 1 i ½ szklanki wódki lub rumu,
- duży szklany słoik ze szczelną nakrętką.
Sposób przygotowania:
Zioła i imbir umieść w słoiku lekko dociskając jego zawartość. Następnie zalej zawartość słoika wrzątkiem, tak aby była całkowicie przykryta wodą. Dodaj alkohol i odstaw słoik w chłodne, zaciemnione miejsce na co najmniej dwa tygodnie. Codziennie wstrząsaj nim energicznie. Po upływie wyznaczonego czasu przecedź zawartość słoika. Gotową nalewkę przelej do butelki.
Dawkowanie nalewki
Nalewkę możesz stosować samą lub rozcieńczoną z wodą. W przypadku mdłości lub niestrawności stosuj jedną łyżkę nalewki. Przy zatruciu lub grypie żołądkowej zaleca się aplikowanie nalewki trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Z uwagi na zawartość alkoholu nalewki nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz matki karmiące.