Nasz cel: Zdrowe paznokcie
Każda z nas chciałaby móc pochwalić się ładnymi płytkami nie tylko u dłoni, ale także u stóp. Często, by osiągnąć ten cel, musimy najpierw zwalczyć grzybicę.
Wyniki najnowszych badań pokazują, że pod względem występowania grzybicy stóp, w tym paznokci, nasz kraj zajmuje czwarte miejsce w Europie. Skąd takie niechlubne statystyki? Okazuje się, że jesteśmy skłonne bagatelizować zmieniony wygląd płytek. Nie zdajemy sobie sprawy, że może on oznaczać poważny problem medyczny. Ta tendencja jest jeszcze wyraźniejsza u panów. A grzybica paznokci to bardzo zaraźliwa choroba. Jeśli więc nasz partner ją ma, istnieje duże ryzyko, że my również. Drobnoustroje atakują...
Twoja podatność na rozwój grzybicy jest większa, gdy występują u ciebie:
- choroby przewlekłe takie, jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, niewydolność żylna, atopia, astma
- obniżona odporność i w efekcie osłabione bariery ochronne skóry
Po objawach: Gdy dochodzi do zakażenia paznokci grzybami, płytki ulegają stopniowemu zniszczeniu. Zmienia się ich wygląd. Mogą też pojawiać się dolegliwości stóp.
Brzydkie zabarwienie płytek
Zwykle jako pierwszy zostaje zaatakowany duży palec, tzw. paluch. Białe, żółte lub brunatne zabarwienie pojawia się najpierw po bokach paznokcia. Następnie obejmuje całą płytkę. Staje się ona też matowa.
Pogrubienie
Paznokieć zaczyna grubieć, ma nierówne brzegi i zniekształconą powierzchnię.
Odstawanie
W dalszej kolejności następuje tzw. onycholiza, czyli oderwanie paznokcia od łożyska. Powoduje to, że górna część płytki odstaje od palca.
Ból
Chory paznokieć może boleć cię przy najmniejszym ucisku. Nawet wygodne buty go urażają. Możesz mieć trudności z chodzeniem. Jest ryzyko, że powyższe zmiany i dolegliwości stopniowo obejmą kolejne palce.
Dzięki badaniu mykologicznemu: Skieruje cię na nie lekarz dermatolog (ok. 60 zł). Ważne! 3-4 tygodnie przed badaniem nie stosuj na paznokcie żadnych preparatów (np. wzmacniających, grzybobójczych) ani kosmetyków (np. lakierów, zmywaczy). Tydzień wcześniej nie obcinaj płytek. W dniu badania umyj stopy i najlepiej wymocz paznokcie w wodzie z mydłem.
Na czym polega
Za pomocą specjalnych cążek ze zmienionych chorobowo paznokci pobierane są tzw. zeskrobiny, a także zgromadzona pod płytkami masa rogowa. Próbki zostają przekazane do laboratorium, gdzie poddaje się je analizie.
Co wykrywa
Zakażenie grzybicze, a dodatkowo (jeśli jest wykonywany także posiew i antymykogram) gatunek grzyba, który spowodował infekcję oraz jaki antybiotyk pomoże zwalczyć drobnoustrój.
Kiedy odbierzesz wynik
Po ok. 4 tygodniach.
Cierpliwie stosuj się do zaleceń lekarza. Naprawa paznokci uszkodzonych grzybicą może potrwać nawet 9 miesięcy. Najpierw trzeba zahamować rozwój grzybów w zakażonym miejscu, potem doprowadzić do odnowy paznokcia.
Preparaty zewnętrzne
Mają postać lakieru do paznokci. Wnikają w płytkę, zatrzymują rozwój grzybów i powodują regenerację paznokcia. Tworzą też barierę ochronną, która pomaga uniknąć szerzenia się zakażenia na inne płytki.
Leki doustne
Z układu pokarmowego szybko trafiają do skóry i paznokci. Ich stężenie w tych miejscach długo jest wysokie. Dlatego lekarz może zalecić ci przyjmowanie leku np. przez 1-3 tygodnie w miesiącu (tzw. terapia pulsacyjna).
Zabieg chirurgiczny
Polega na usunięciu chorych płytek. Może być wskazany, jeśli odczuwasz ból paznokci, płytki są pogrubione o więcej niż 4 mm, masz tzw. boczną grzybicę.
Grzybica to podstępne schorzenie, które lubi nawracać.
Bardzo ważna dezynfekcja!
Po wyleczeniu choroby powinnaś dokładnie odkazić obuwie specjalnym, zaleconym przez lekarza preparatem (a najlepiej kupić nowe, podobnie jak skarpetki). Obecność chorobotwórczych grzybów w obuwiu jest częstym powodem tzw. reinfekcji. Wymień na nowe przybory do pielęgnacji płytek (np. nożyczki, pilniczek). Nikomu ich nie pożyczaj! Wypierz w wysokiej temperaturze ręczniki, którymi wycierałaś stopy.
Odpowiednia higiena
Pamiętaj nie tylko o dokładnym myciu i osuszaniu stóp, ale także obcinaniu paznokci krótko i na prosto.
Dawka promieni...
Wystawiaj gołe stopy na... słońce. To całkiem bezpieczne (promieniowanie UV im nie szkodzi), a jak pomocne w zapobieganiu grzybicy! Grzyby bardzo nie lubią światła i braku wilgoci.
...i świeżego powietrza
W ciepłe dni zakładaj przewiewne sandałki. Jak najczęściej odpoczywaj z wygodnie ułożonymi, bosymi stopami.
Ochronne obuwie
Zawsze gdy jesteś na basenie, noś klapki (także pod natryskiem). Nie chodź boso w miejscach publicznych (np. w przebieralni w sklepie, po korytarzu w domu wczasowym)
Pomocne kosmetyki
Profilaktycznie, jeszcze przez kilka miesięcy (a najlepiej stale) stosuj antygrzybicze kremy do stóp.
- Niewygodne i mało przewiewne buty, np. pantofle o zbyt wąskim przodzie lub tenisówki z tworzywa sztucznego. Niewłaściwe ułożenie palców sprzyja nie tylko odciskom, ale także grzybicy paznokci
- Skarpety z materiałów syntetycznych, np. poliestru, poliamidu. Powodują zatrzymywanie potu, co sprzyja rozwojowi grzybów. Domieszka syntetyków nie powinna przekraczać 5-10 proc.
- Zawilgocenie stóp, do którego dochodzi gdy niedokładnie je wycierasz po myciu czy kąpieli w basenie, ale także np. gdy przez wiele godzin nosisz obuwie, np. ochronne w pracy
- Mikrourazy, które mogą powstawać podczas długich spacerów, biegania, ćwiczeń fizycznych lub pracy związanej z obciążaniem nóg, np. w sklepie, magazynie
Konsultacja medyczna: Aleksandra Gontarek-Jagielska