Reklama

Reklama

Nawet nieudana dieta wpływa korzystnie na zdrowie

Naukowcy pocieszają - nawet, jeśli nie udało się wytrwać na diecie lub po jej skończeniu kilogramy powróciły, ma to korzystne efekty dla zdrowia. Badacze przyznają, że nawet niewielkie zmiany i zmniejszenie masy ciała korzystnie wpływa na zdrowie serca.

Wystarczą nawet niewielkie zmiany i nie do końca zadawalające nas efekty diety, aby poprawić naszą kondycję i przynieść ulgę sercu, a nawet znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Profesor John Deanfield przyznaje, że nawet drobne zmiany i niewielka utrata masy ciała, w dłuższej perspektywie może istotnie wpłynąć na nasze zdrowie. Dlatego też nie należy się poddawać. Badacze przyznają, że niezależnie od wieku, próba utraty wagi ma duże znaczenie i jest ważnym krokiem do odzyskania zdrowia.

"Osoby z dużą nadwagą mogą czerpać znacznie większe korzyści ze zmiany nawyków jak np. zwiększenie aktywności fizycznej, niż osoby, których waga oceniana jest jako prawidłowa" - dodają Elizabeth Cespedes i dr Frank Hu.

Reklama

Te doniesienia w dużej mierze pokrywają się z wnioskiem naukowców, że na dietę nigdy nie jest za późno. Badania potwierdziły, że zmniejszenie masy ciała na każdym etapie życia może pomóc w zmniejszeniu zagrożenia chorobami, tj. cukrzycą czy nadciśnieniem, niezależnie od tego, jak długo dana osoba walczyła z nadwagą.

"Najnowsze badania pokazują, że biologiczne ryzyko długoterminowej otyłości może stanowić zagrożenie wystąpienia otyłości w późniejszym wieku. Jednak nie ma ona tak istotnego wpływu na wystąpienie chorób w późniejszym wieku. Co oznacza, że podejmując właściwe kroki i zapobiegając dalszemu przyrostowi masy ciała, możemy niezależnie od wieku poprawić nasz stan zdrowia" - wyjaśnia prof. Jennifer Dowd.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy