Reklama

Reklama

Nie przekarmiaj dziecka!

Otyłe dzieci są narażone nie tylko na złośliwe uwagi rówieśników. Zagrożone jest przede wszystkim ich zdrowie.

Otyłe dzieci i nastolatki mają arterie szyjne w takim stanie jak ludzie w średnim wieku.

Reklama

"Powiedzenie "jesteś tak stary jak twoje arterie" oznacza, że stan twoich naczyń krwionośnych jest ważniejszy niż twój aktualny wiek" - mówi Geetha Raghuveer, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Missouri i dodaje: "Odkryliśmy, że stan arterii u tych dzieci jest bardziej typowy dla osób 45 letnich niż dla ich rówieśników".

Naukowcy użyli ultradźwięków do zmierzenia grubości tętnic szyjnych, które dostarczają krew z serca do mózgu. Wykazany wzrost grubości błony wewnętrznej i środkowej ścian tętnic szyjnych (CIMT) wskazuje na odkładanie się warstwy tłuszczu. Może to prowadzić do zapchania arterii i powodować udar lub zawał serca.

Przeanalizowano dane 34 chłopców i 36 dziewcząt, które były uważane za zagrożone z powodu otyłości, wysokiego poziomu cholesterolu i/lub chorób serca występujących w rodzinie. Średnia wieku dzieci wynosiła 13 lat, ale ich tętnice okazały się być starsze o 30 lat.

Jednak nie wszystko jest stracone - lekarze podkreślają, że zmiany nie uległy jeszcze zwapnieniu, co ułatwi leczenie: "dzięki leczeniu jesteśmy w stanie poprawić stan naczyń krwionośnych i krążenie u dorosłych, tym bardziej możemy pomóc dzieciom" - dodaje Geetha Raghuveer.

AFP. tłum i opr. IG

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje