Nietypowe objawy alergii
Znamy popularne objawy alergii: wodnisty katar, łzawienie i swędzenie oczu, pokrzywki skórne, duszności... Ale zgaga czy bóle stawów? To się nam z nią nie kojarzy! A szkoda, bo reakcja organizmu na substancje uczulające może być znacznie bardziej różnorodna.
Mamy w sobie liczne receptory histaminowe. To miejsca reagujące na krążącą w krwiobiegu histaminę - rodzaj hormonu, który wytwarzamy, gdy coś nas zalergizuje. Są we wszystkich układach: pokarmowym, oddechowym, mięśniowym, krążenia czy nerwowym. Różni nas jednak ich ilość: jedni mają ich więcej w układzie pokarmowym, inni - w oddechowym. Gdy jest ich dużo w tym pierwszym, możesz reagować zgagą na to, co cię uczula.
Histamina silnie pobudza produkcję soków żołądkowych. Jeśli dużo receptorów mieści się właśnie w żołądku, na każdy wzrost poziomu histaminy będziesz reagować pieczeniem za mostkiem i kwaśnym odbijaniem.
Coraz więcej specjalistów przychyla się do opinii, że cykliczne, wiosenne i jesienne zaostrzenia choroby wrzodowej też mogą być związane z podrażnieniem receptorów histaminowych w żołądku!
Jak to sprawdzić? Kiedy masz okresy ataków zgagi, po konsultacji z lekarzem, przez przez kilka dni zażywaj tabletki przeciw alergii - być może zelżeje lub ustąpi.
Histamina działa na jelita. Przyspiesza ruchy robaczkowe. A to sprawia, że gdy coś cię uczula, możesz mieć biegunki. A nawet jeśli nie, to stolec będzie miał luźniejszą konsystencję. Pod wpływem histaminy rośnie też przepuszczalność ścian jelit, w których zaczyna się zbierać woda i limfa. To wywołuje wzdęcia i przelewania się w brzuchu.
Typowe dla histaminowej reakcji jelit jest to, że rano wstajesz z mniejszym brzuchem, ale w ciągu dnia nazbiera się w nim tyle płynów, że różnica obwodu w talii wynosi nawet kilkanaście centymetrów!
Przez reakcję uczuleniową możesz gorzej spać. W układzie nerwowym jest mnóstwo receptorów histaminowych. Histamina mocno stymuluje ten system, oddziałuje na aktywność mózgu. Pod jej wpływem może się pojawić silna, nieuzasadniona nerwowość. Albo pogorszy się sen - staje się płytszy, trudniej jest zasnąć.
***Zobacz także***
Jeśli jesteś osobą pogodną, ale czujesz się zestresowana i przestajesz spać, gdy pylą np. wczesne drzewa, sprawdź, czy lek antyhistaminowy nie zmieni sytuacji. Zwłaszcza jeśli o podobnej porze roku już miałaś takie objawy.
Histamina działa prozapalnie. Nawet niezauważona alergia powoduje, że nasilają się stany zapalne w organizmie. Bardziej bolą stawy i ścięgna. Jeśli masz problemy z wypadaniem dysku, dolegliwości ze strony pleców będą większe, gdy coś cię uczula. Alergia może też wywołać lub zaostrzyć podagrę!
Podczas ataku alergii inaczej reagujemy na ból. Jeżeli w procesie jego powstawania bierze udział histamina, działanie przeciwbólowych tabletek będzie słabsze. Lekarze uważają, że co najmniej połowa migren to powikłania alergiczne lub skutek działania histaminy! Czasem sama tabletka przeciw alergii wystarczy, by opanować migrenę.
To działanie histaminy. Gdy jej poziom się zwiększa, a w sercu jest dużo receptorów histaminowych, rośnie jego skłonność do tachykardii - przyspieszonej pracy.
Większość lekarzy przy arytmii i tachykardii przepisuje leki normujące rytm; rzadko który myśli wtedy o alergii. A szkoda, bo alergiczna tachykardia jest trudna do wyłączenia bez leków antyhistaminowych. Wiele osób odzyskuje prawidłowy rytm serca po samej tabletce przeciw alergii, dlatego warto porozmawiać na ten temat ze swoim kardiologiem.
Bywa, że latem ludzie zauważają u siebie niższe ciśnienie - ale rzadko jest to łączone z alergią. Tymczasem histamina rozluźnia mięśnie gładkie w naczyniach krwionośnych. Rozszerzają się, więc ciśnienie spada.
***Zobacz także***