Reklama

Reklama

Nietypowe objawy alergii

Znamy popularne objawy alergii: wodnisty katar, łzawienie i swędzenie oczu, pokrzywki skórne, duszności... Ale zgaga czy bóle stawów? To się nam z nią nie kojarzy! A szkoda, bo reakcja organizmu na substancje uczulające może być znacznie bardziej różnorodna.

Mamy w sobie liczne receptory histaminowe. To miejsca reagujące na krążącą w krwiobiegu histaminę - rodzaj hormonu, który wytwarzamy, gdy coś nas zalergizuje. Są we wszystkich układach: pokarmowym, oddechowym, mięśniowym, krążenia czy nerwowym. Różni nas jednak ich ilość: jedni mają ich więcej w układzie pokarmowym, inni - w oddechowym. Gdy jest ich dużo w tym pierwszym, możesz reagować zgagą na to, co cię uczula.

Reklama

Histamina silnie pobudza produkcję soków żołądkowych. Jeśli dużo receptorów mieści się właśnie w żołądku, na każdy wzrost poziomu histaminy będziesz reagować pieczeniem za mostkiem i kwaśnym odbijaniem.

Coraz więcej specjalistów przychyla się do opinii, że cykliczne, wiosenne i jesienne zaostrzenia choroby wrzodowej też mogą być związane z podrażnieniem receptorów histaminowych w żołądku!

Jak to sprawdzić? Kiedy masz okresy ataków zgagi, po konsultacji z lekarzem, przez przez kilka dni zażywaj tabletki przeciw alergii - być może zelżeje lub ustąpi.

Histamina działa na jelita. Przyspiesza ruchy robaczkowe. A to sprawia, że gdy coś cię uczula, możesz mieć biegunki. A nawet jeśli nie, to stolec będzie miał luźniejszą konsystencję. Pod wpływem histaminy rośnie też przepuszczalność ścian jelit, w których zaczyna się zbierać woda i limfa. To wywołuje wzdęcia i przelewania się w brzuchu.

Typowe dla histaminowej reakcji jelit jest to, że rano wstajesz z mniejszym brzuchem, ale w ciągu dnia nazbiera się w nim tyle płynów, że różnica obwodu w talii wynosi nawet kilkanaście centymetrów!

Przez reakcję uczuleniową możesz gorzej spać. W układzie nerwowym jest mnóstwo receptorów histaminowych. Histamina mocno stymuluje ten system, oddziałuje na aktywność mózgu. Pod jej wpływem może się pojawić silna, nieuzasadniona nerwowość. Albo pogorszy się sen - staje się płytszy, trudniej jest zasnąć.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: Zgaga | alergia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje