Reklama

Reklama

Niskie ciśnienie

Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody.

Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.

Reklama

Jeżeli masz niskie ciśnienie:

• Nie zrywaj się z łóżka od razu, po przebudzeniu poprzeciągaj się trochę, posiedź na łóżku przez pół minuty z wyprostowanymi nogami, potem spuść je na podłogę i po chwili wstań.

• Przewietrz pokój, odetchnij głęboko i zrób kilka nieforsownych ćwiczeń, np. wymachów rękami, podskoków, skłonów.

• Wypij do śniadania filiżankę mocnej herbaty lub kawy.

• Weź chłodny prysznic.

• Gdy długo siedzisz, trzymaj stopy nieco nad podłogą, np. oparte o drugie krzesło, a od czasu do czasu ułóż nogi wyżej, np. na biurku.

Hipotonia

O niedociśnieniu, czyli hipotonii, mówi się wtedy, gdy w pewnych sytuacjach ciśnienie tętnicze krwi spada znacznie poniżej stałej wysokości typowej dla danej osoby. Najczęściej spotykana jest tzw. hipotonia ortostatyczna, polegająca na gwałtownych spadkach ciśnienia wskutek długiego stania lub nagłej zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą. Dolegliwości te są związane z nieprawidłowym krążeniem krwi, która łatwo spływa do nóg, ma natomiast trudności z dotarciem do mózgu, co powoduje jego chwilowe niedotlenienie.

Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje