Niskie ciśnienie
Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody.
Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.
Jeżeli masz niskie ciśnienie:
Nie zrywaj się z łóżka od razu, po przebudzeniu poprzeciągaj się trochę, posiedź na łóżku przez pół minuty z wyprostowanymi nogami, potem spuść je na podłogę i po chwili wstań.
Przewietrz pokój, odetchnij głęboko i zrób kilka nieforsownych ćwiczeń, np. wymachów rękami, podskoków, skłonów.
Wypij do śniadania filiżankę mocnej herbaty lub kawy.
Weź chłodny prysznic.
Gdy długo siedzisz, trzymaj stopy nieco nad podłogą, np. oparte o drugie krzesło, a od czasu do czasu ułóż nogi wyżej, np. na biurku.
Hipotonia
O niedociśnieniu, czyli hipotonii, mówi się wtedy, gdy w pewnych sytuacjach ciśnienie tętnicze krwi spada znacznie poniżej stałej wysokości typowej dla danej osoby. Najczęściej spotykana jest tzw. hipotonia ortostatyczna, polegająca na gwałtownych spadkach ciśnienia wskutek długiego stania lub nagłej zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą. Dolegliwości te są związane z nieprawidłowym krążeniem krwi, która łatwo spływa do nóg, ma natomiast trudności z dotarciem do mózgu, co powoduje jego chwilowe niedotlenienie.
Osoby z niedociśnieniem często mają zimne dłonie. Stojąc w autobusie, pociągu czy kolejce odczuwają zawroty głowy, nudności, robi im się słabo, a nawet mdleją. Na hipotonię cierpią ludzie w różnym wieku, głównie kobiety. Do jej powstania przyczynia się długa choroba wymagająca leżenia w łóżku, osłabienie organizmu po ciężkich chorobach i operacjach (np. żołądka), a także ciąża, żylaki, cukrzyca. Może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych leków (np. na nadciśnienie).
Leczenie
Hipotonię stwierdza się na podstawie badania ciśnienia krwi w trzech pozycjach: na leżąco, na siedząco i na stojąco. W tej ostatniej u hipotoników ciśnienie jest wyraźnie niższe. Cierpiącym na hipotonię zaleca się dietę z dużą ilością soli. Chorobę te leczy się preparatami podwyższającymi ciśnienie. Hipotonicy i wszyscy niskociśnieniowcy powinni unikać długiego stania oraz przebywania w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach. Niewskazane dla nich jest długotrwałe opalanie się. Również głód może prowadzić do spadku ciśnienia, gdyż wywołuje obniżenie poziomu cukru we krwi.
Ciśnienie tętnicze krwi zdrowego dorosłego człowieka nie powinno przekraczać wartosci 140/90. Nie wyznaczono natomiast ścisłych granic dla ciśnienia niskiego. Uważa się jednak, że spadki poniżej 90/50 mogą być objawem choroby.