Reklama

Nocne poty: Dlaczego nie wolno ich lekceważyć?

Nocne pocenie się uznajemy często za objaw stresu czy przemęczenia, a nawet zbyt wysokiej temperatury w sypialni. Niestety może nam grozić coś więcej, niż tylko słabej jakości sen i zmęczenie kolejnego dnia. Zdarza się, że w ten sposób objawiają się poważne choroby, takie jak zaburzenia hormonalne, a nawet nowotwory. Kiedy nocne pocenie się powinno nas zaniepokoić? Jakie najczęstsze schorzenia objawiają się w ten sposób?

Kiedy nocne pocenie się może być groźne?

Nocne pocenie się powinno nas zaniepokoić, jeśli dochodzi do niego bardzo często lub nieprzerwanie od dłuższego czasu. Poprzez intensywne wydzielanie potu nasz organizm reguluje ciepłotę ciała, dlatego do pocenia się dochodzi zwłaszcza podczas infekcji i wysokiej gorączki. Może być też ono spowodowane przyjmowanymi lekami, na przykład antybiotykami, a także menopauzą i andropauzą. Czasem jednak w ten sposób objawia się utajona infekcja bakteryjna lub wirusowa. Intensywne pocenie się (mówimy o nim, kiedy mimo odpowiedniej temperatury powietrza i ciała dochodzi do przemoczenia piżamy, a nawet pościeli) powinno nas zaniepokoić, jeśli nie wiąże się ze stresem i dochodzi do niego jedynie w nocy.

Reklama

Utajone infekcje bakteryjne i wirusowe

Nocne pocenie się jest charakterystycznym objawem AIDS (choroby wywołanej wirusem HIV, który powoduje nieodwracalne upośledzenie układu odpornościowego), a także boreliozy (groźna choroba odkleszczowa, która przez lata może nie dawać jednoznacznych objawów). Nadmierne pocenie się w nocy obserwuje się także u pacjentów chorujących na gruźlicę, zapalenie wsierdzia (stan zapalny serca wywołany przez bakterie) lub szpiku kostnego.

Zaburzenia hormonalne

Nadmierne pocenie się w nocy może również być oznaką zaburzeń hormonalnych. W pierwszej kolejności należy wykluczyć nadczynność tarczycy. Gruczoł ten odpowiada bowiem za metabolizm, a wydzielane przez niego hormony wpływają na pracę wielu narządów. Inne charakterystyczne objawy nadczynności tarczycy to nerwowość, bezsenność, kołatanie serca oraz spadek wagi.

Intensywne pocenie się w nocy może być też związane z nieprawidłową pracą trzustki i być objawem hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Dzieje się tak, gdy cukrzyca jest niezdiagnozowana lub źle leczona (na przykład dawki insuliny są zbyt wysokie), a także gdy chory nieprawidłowo zbilansował dietę. Hipoglikemia jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem i może nawet doprowadzić do śpiączki.

Pocenie się nocą a nowotwory

Nocne poty mogą być także objawem choroby nowotworowej, np. chłoniaka ziarniczego, guza mózgu lub nowotworu trzustki. Towarzyszą im symptomy, takie jak nagła utrata masy ciała, stan podgorączkowy lub gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu.

Zaburzenia snu

Groźną dolegliwością, która objawia się nocnymi potami, jest także obturacyjny bezdech senny (OBS). U zmagającej się z nim osoby w trakcie snu dochodzi do epizodów chwilowego zaprzestania oddychania. Język i gardło nieznacznie się zapadają, dostęp tlenu jest ograniczony, a organizm reaguje, uruchamiając mechanizmy obronne, a więc pocenie się, kołatanie serca, niepokój czy uczucie duszności.

Jeśli rano budzisz się zmęczony i niewyspany mimo długiego czasu spania, a w nocy chrapiesz (charakterystyczne są dłuższe przerwy pomiędzy okresami chrapania), możesz podejrzewać u siebie OBS. Ważne jest wtedy jak najszybsze zdiagnozowanie przyczyny bezdechu, by uniknąć groźnych konsekwencji, np. niedotlenienia, nadciśnienia tętniczego, problemów z sercem oraz zaburzeń hormonalnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadmierne pocenie się | pocenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy