Reklama

Odciski i modzele: przyczyny i środki zaradcze

Jedną z najbardziej uciążliwych przypadłości stóp, z którą zmaga się wiele osób są odciski i modzele, powstające na skutek tarcia lub silnego ucisku na konkretny obszar skóry. By odpowiednio je leczyć oraz pielęgnować stopy z tego typu problemami, warto zasięgnąć sprawdzonej wiedzy na temat tych schorzeń. Dlatego poniżej prezentujemy kilka informacji na temat przyczyn powstawania odcisków i modzeli oraz szereg porad, jak je leczyć i jak im zapobiegać.

Kilka ważnych informacji

Może niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale stopy to najbardziej eksploatowane części naszego ciała. Głównym powodem jest jego ciężar, który praktycznie w całości opiera się na stopach. Jeśli jest on nierównomiernie rozłożony, pojawiają się różnego rodzaju zrogowacenia skórne, między innymi modzele i odciski.

Te nieprzyjemne okrągłe zgrubienia zazwyczaj tworzą się na śródstopiu, krawędziach i czubkach palców lub na tylnej części pięty. Nierzadko pojawiają się również na dłoniach. Przyczyną ich powstawania jest nadmierne tarcie lub ucisk na konkretną część skóry, a także nieprawidłowa higiena i pielęgnacja stóp.

Reklama

Odciski mylone są często z modzelami, choć należy wiedzieć, że istnieje między tymi zrogowaceniami kilka istotnych różnic. Ponoć modzele są większe i bardziej miękkie. Mają również inną barwę niż odciski - bardziej żółtą. Modzele nie posiadają także charakterystycznego dla odcisków jądra, które uciska zakończenie nerwowe i jest niebezpieczne dla zdrowia całej stopy. Dlatego w początkowej fazie rozwoju nie wywołują one bólu, w przeciwieństwie do odcisków, które praktycznie odczuwamy przez cały czas. Odciski można w pełni wyleczyć, natomiast modzele wymagają nierzadko interwencji chirurga, ponieważ jest to dużo poważniejsze zrogowacenie, mimo że mniej bolesne. Zarówno w przypadku modzeli, jak i odcisków, warto wybrać się do lekarza. Pomocne mogą okazać się również naturalne środki zaradcze, które z łatwością dostaniemy w każdym sklepie spożywczym, a nawet w naszym domu! Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich.

1. Cytryna

Cytryna posiada mnóstwo przeciwutleniaczy i naturalnych substancji, które potrafią doskonale łagodzić ból. Sok z cytryny może okazać się świetnym antidotum na dolegliwości, spowodowane odciskami lub modzelami. Skutecznie wyleczy on także zrogowacenia i pomoże zregenerować naskórek.

2. Cebula

Kolejny preparat naturalnego pochodzenia, który pomoże walczyć nam z odciskami i modzelami to cebula. Zawiera ona spore ilości substancji odżywczych i kwasów pozwalających neutralizować infekcje oraz stymulujących układ odpornościowy. Sok z cebuli skutecznie usuwa bakterie i martwe komórki naskórka, które mogą gromadzić się w odcisku. Ponadto, dogłębnie oczyszcza skórę i zarazem zmiękcza, dzięki czemu pozbycie się odcisku jest znacznie łatwiejsze. W przypadku modzeli cebulę można zastosować bezpośrednio na chore obszary skóry. Nałóż cebulę na modzel lub odcisk, a następnie zawiń je bandażem. Twój naskórek powinien znacznie się zmiękczyć już w ciągu dwóch dni stosowania takiej kuracji.

3. Olej rycynowy

Doskonałym środkiem, który ułatwi walkę z modzelami lub odciskami jest olej rycynowy. Jego właściwości leczące różne choroby skórne znane są od wieków! Olejek rycynowy skutecznie zmiękcza zrogowacenia skóry i ułatwia usunięcie odcisków lub modzeli. Wystarczy, że nasmarujesz na noc miejsca zmienione chorobowo olejkiem. Rano wystarczy jedynie dokładnie umyć stopy. Zabieg należy powtarzać przez kilka dni. Jeśli dolegliwości nie zaczną ustępować, warto zgłosić się do lekarza.

4. Witamina E

Witamina E, podobnie jak olejek rycynowy, ma doskonały wpływ na skórę i wszelkie schorzenia, które ją gnębią. Uznawana jest za naturalny przeciwutleniacz, który szybko leczy chory naskórek. Wyciśniętą globulkę z witaminą E można stosować bezpośrednio na odcisk lub modzel. Jeśli uważasz, że jedna kapsułka to zbyt mało, wyciśnij na skórę kolejną. Zdecydowanie pomogą one poprawić stan zdrowia skóry oraz wyeliminują martwy naskórek. Przy jakichkolwiek problemach skórnych warto również dostarczać organizmowi witaminę E w postaci naturalnych składników. Jej duże ilości posiadają m. in. słonecznik, brokuł, orzechy laskowe czy dynia.

5. Soda

Soda to domowy preparat, posiadający wyjątkowo wiele zastosowań. Sprawdza się również doskonale jako środek leczący problemy skórne. Maseczki i okłady z sody oczyszczonej zmiękczają i złuszczają skórę, zapewniając jej zdrowy wygląd. Stopy możesz również moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem sody. Zabiegi lecznicze z udziałem sody pomagają również chronić skórę przed infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi, dlatego warto stosować je również profilaktycznie.

6. Czosnek

Czosnek to warzywo posiadające wiele substancji przeciwutleniających, które działają na wiele problemów zdrowotnych, w tym skórnych. Posiada on również silne kwasy i związki organiczne, zwłaszcza allicyny, które eliminują stan zapalny i przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia stóp. Ponadto, czosnek ma właściwości antybakteryjne, które ochronią stopy i palce przed innymi, niebezpiecznymi infekcjami. Jeśli miewasz problemy z odciskami lub modzelami, nakładaj przez kilka dni na zrogowaciałe miejsca wyciśnięty czosnek. Zapewniamy, że pomoże to schorowanej skórze stóp.

7. Masaż

Poprzez masowanie dowolnych części ciała poprawiamy krążenie krwi w organizmie. Lepiej ukrwiony organizm równa się lepsza kondycja naszej skóry, dlatego osobom, które zmagają się modzelami lub odciskami zaleca się częste masowanie chorych obszarów skóry. Z pewnością poprawi to przepływ krwi w tych miejscach, a także zmiękczy zrogowaciałą skórę pokrywającą modzele. W konsekwencji ułatwi to pozbycie się nieprzyjemnego problemu.

8. Lukrecja

Choć wiele osób kojarzy lukrecję z cukierkami, warto wiedzieć, że posiada ona również właściwości lecznicze. Między innymi doskonale sprawdza się w usuwaniu odcisków i modzeli. Najlepszym sposobem na zrogowacenia skórne będzie pasta wykonana ze sproszkowanej lukrecji, nasion gorczycy i odrobiny wody. Składniki należy ze sobą wymieszać, odstawić na pół godziny do lodówki, a następnie nałożyć na chore obszary skóry. Bogata mieszanka przeciwutleniaczy i innych związków leczniczych, jakie posiada lukrecja, może znacząco przyspieszyć proces złuszczania się martwego naskórka.

9. Papaja

Zapewne nie każdy z nas ma świadomość korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą spożywanie papai. Ten soczysty owoc świetnie sprawdza się również jako preparat leczący różnorodne zrogowacenia i choroby skóry. W przypadku odcisków i modzeli należy go stosować bezpośrednio na skórę w postaci owocu lub soku. Okłady z papai pomagają również szybciej odpaść martwemu naskórkowi i oczyścić powierzchnię skóry, na której występuje odcisk lub modzel. Ze względu na swoje właściwości ściągające, papaja przyspiesza również proces gojenia.

10. Aspiryna

Większość z nas kojarzy aspirynę z antidotum na ból głowy i przeziębienie. Jednak, jak się okazuje, lek ten posiada wiele właściwości prozdrowotnych i leczących różne schorzenia. Jednym z nich są odciski i modzele. Aspiryna, powszechnie znana również jako rozpuszczalnik krwi, poprawia ukrwienie kończyn, czyli miejsc, gdzie najczęściej tworzą się modzele i odciski. Aspiryna działa na tego typu przypadłości podobnie jak masaż. Poprawiając krążenie, pomaga szybko i sprawnie zregenerować się zniszczonemu naskórkowi. By przekonać się o jej leczniczych właściwościach, namaczaj stopy w roztworze z aspiryny przez dwa dni. Jeśli zauważysz pozytywne efekty kuracji, przedłuż ją do tygodnia.

11. Sól epsom

O ile nie jest to najszybciej działający naturalny środek na odciski, to należy stwierdzić, że jest na pewno najbardziej skuteczny. Wystarczy, że będziesz moczyć stopy w wannie z solą około 15 minut dziennie przez kilka tygodni. Zabiegi solne sprawią, że twarda i zrogowaciała powierzchnia twojej skóry zmięknie, a mieszanka minerałów i związków organicznych przyspieszy leczenie chorych miejsc na stopach. W konsekwencji szybciej pozbędziesz się modzeli i odcisków.

Modzele i odciski, a także inne, być może z pozoru niegroźne zrogowacenia skórne, mogą być niebezpieczne dla ogólnego zdrowia naszych stóp. Dlatego nie można zaniedbywać tego problemu. Gdy na twojej skórze pojawią się objawy charakteryzujące modzele lub odciski, możesz wypróbować kuracje wyżej wymienionymi preparatami. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego należy niezwłocznie udać się do lekarza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy