Reklama

Plamy wątrobowe. Czy trzeba się ich obawiać?

Wygląd naszej skóry jest doskonałym odzwierciedleniem kondycji organizmu. Z jej stanu można wyczytać wiele: to właśnie na niej ujawniają się czasem pierwsze symptomy groźnych chorób. Dlatego warto często ją samodzielnie badać i monitorować pojawiające się na niej zmiany. Jednymi z nich są plamy wątrobowe, które u niektórych wzbudzają podejrzenia i prowokują do niepokoju. Ale czy słusznie?

Czym są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe to przebarwienia znajdujące się na skórze. Nazywane są również plamami starczymi, ponieważ najczęściej ich obecność zauważają osoby, które ukończyły 40. rok życia. Oczywiście zdarza się, że pojawiają się wcześniej i znajdują je młodsi. Wbrew obiegowej opinii, plamy wątrobowe nie są uzależnione od nieprawidłowego działania narządu - swoją nazwę zawdzięczają kolorowi, który ma identyczny jak wątroba: najczęściej, w zależności od predyspozycji, brązowe o różnym stopniu intensywności.

Dlaczego powstają plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe powstają wskutek nadmiernego tworzenia się i gromadzenia naturalnego pigmentu - czyli melaniny - tuż pod powierzchnią skóry. Najczęściej jest to normalna reakcja organizmu, wynikająca z czasowej i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV, stąd ich obecność można zauważyć na widocznych częściach ciała. Gdzie najczęściej? Przeważnie na zewnętrznej stronie dłoni, dekolcie, szyi oraz twarzy. Obecność plam wątrobowych nie powinna nikogo niepokoić, gdyż nie są groźne dla zdrowia. Niestety, czasem mogą stanowić defekt estetyczny, stąd wiele osób stara się na różne sposoby je maskować.

Reklama

Mimo tego, że plamy wątrobowe są niegroźne, warto sprawdzać ich stan na bieżąco. Jeśli powiększają swoją objętość, ich brzegi są nieregularne oraz pojawia się wokół nich czerwona obwódka, warto skonsultować ich obecność z dermatologiem. Niepokój powinny wzbudzić również tworząca się na nich rany, chropowata powierzchnia oraz uporczywe swędzenie i ból. Niepokojące zmiany skórne mogą być objawem czerniaka - groźnego nowotworu, który ma bardzo ostry przebieg i często daje przerzuty na inne części ciała.

Czy plamy wątrobowe mogą pojawić się u młodszych?

Plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się na skórze osób, które kończą 40. rok życia. Jednak zdarza się również i tak, że młodsi mogą zauważyć ich obecność. Oczywiście, w takich wypadkach nie powinno się niepokoić. Wiele osób zastanawia się, dlaczego się pojawiają. Na obecność plam wątrobowych mogą również skarżyć się ci, którzy lubują się w kąpielach słonecznych albo korzystają z usług solarium. Poza tym na ich intensywniejsze powstawanie bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Niestety, plamy wątrobowe mogą występować także w przypadku zażywania niektórych leków.

Dlaczego leki powodują powstawanie plam wątrobowych?

Niektórzy łączą fakt zażywania leków na przewlekłe dolegliwości, z występowaniem plam wątrobowych. Dotyczy to przede wszystkim tych medykamentów, które mają za zadanie leczyć powszechne dolegliwości. Do nich zalicza się leki na ciśnienie lub moczopędne, a także na cukrzycę lub związane z kuracją antykoncepcyjną. Wbrew obiegowej opinii substancje w nich zawarte, nie wpływają bezpośrednio na ich obecność. Jednak działanie preparatów może sprawiać, że skóra jest bardziej narażona na działanie promieni słonecznych, co przekłada się na większą niż zwykle podatność na powstanie plam wątrobowych.

Panie w ciąży powinny szczególnie uważać!

Okazuje się, że panie oczekujące potomstwa mogą być narażone na występowanie na skórze plam wątrobowych. Dlaczego? Stan błogosławiony powoduje, że w organizmie dochodzi do częstych wahań poziomu estrogenu. Hormon ten może wpływać na produkcje melaniny: dlatego skóra po ekspozycji na słońce może być bardziej podatna na wystąpienie na niej plam wątrobowych. Aby się przed nimi uchronić, warto stosować - przed wyjściem na zewnątrz - kremy ochronne, które zawierają filtr UV.

Jak leczyć plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe nie są stanem chorobowym, więc nie wymagają leczenia. Natomiast dla niektórych osób stanowią ogromny problem estetyczny. Na szczęście, można sobie z nimi poradzić na różne sposoby. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych oferowanych przez salony medycyny estetycznej, które mogą plamy wątrobowe rozjaśnić. Do nich zalicza się przede wszystkim peelingi, dermabrazję oraz stosowanie azotu lub lasera. Oczywiście, można sięgnąć po domowe sposoby, takie jak maseczki z cytryny, ogórka, aloesu czy imbiru połączonego z miodem. Domowe metody, choć są skuteczne, nie działają natychmiastowo - na efekty trzeba poczekać.

Łatwiej plamom wątrobowym zapobiegać. W jaki sposób? Przede wszystkim chroniąc skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV, unikać wizyt na solarium czy dozować racjonalnie kąpiele słoneczne. Poza tym niezbędne jest stosowanie kremów z filtrem UV.

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy