Reklama

Skąd te kłucia w jajniku?

Wiele kobiet zna ten rodzaj bólu. Zwykle jego przyczyna nie jest groźna, ale lepiej upewnić się u lekarza.

Nieprzyjemne pobolewanie w dole brzucha może świadczyć o stanie zapalnym lub zaburzeniach hormonalnych. U wielu kobiet pojawia się również w określonych fazach cyklu miesięcznego. Na wszelki wypadek warto zgłosić się do ginekologa.

W ten sposób możemy upewnić się, że wszystko jest w porządku lub w porę zacząć leczenie. Przedstawiamy listę najczęstszych przypadłości, którym towarzyszy kłucie w podbrzuszu.

Tuż przed owulacją: rośnie komórka jajowa

Jeśli ból jajników pojawia się raz w miesiącu, w połowie cyklu menstruacyjnego, nie ma powodu do niepokoju. To owulacja.

Dodatkowe objawy

Reklama

Gdy zbliża się owulacja, o kilka kresek wzrasta temperatura ciała (nawet do 37,7˚ C), odczuwamy bolesność piersi. Może pojawić się plamienie.

Co robić?

Sięgnij po No-spę lub leki przeciwbólowe bez recepty. Lekarz może przepisać także inne leki przeciwbólowe.

Zapalenie przydatków: bakterie dają o sobie znać

Przydatki to wspólne określenie jajników i jajowodów. Znajdują się blisko siebie, dlatego zwykle chorują jednocześnie. Stan zapalny wywołują bakterie. Na zapalenie przydatków można zachorować na skutek nagłego spadku odporności, np. po wychłodzeniu. Często infekcja przenosi się z zakażonych dróg moczowych.

Dodatkowe objawy

Ostrym, bolesnym skurczom w dole brzucha może towarzyszyć podwyższona temperatura, a także ogólne złe samopoczucie, mdłości, wymioty. Czasem pojawia się nieprawidłowa wydzielina z pochwy, krwawienia, trudności z oddawaniem moczu.

A nawet dolegliwości układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, kolka elitowa. Podczas badania ginekologicznego kobieta odczuwa ból jajników. 

Co robić?

Trzeba pójść do lekarza, który przepisze antybiotyki zwalczające zakażenie. Przez kilka dni trzeba zostać w łóżku. W trakcie leczenia nie należy współżyć.

Torbiele: skutek zaburzeń hormonalnych

Torbiele jajników, zwane też cystami, można porównać do baloników wypełnionych płynem, krwią lub zgrubiałą tkanką. Mogą mieć różną wielkość (z reguły przypominają rozmiarem wiśnię, ale czasem osiągają wielkość pomarańczy). Najczęściej pojawiają się one wskutek nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego.

Dodatkowe objawy

Małe torbiele mogą powodować niewielkie kłucie w dole brzucha (choć wiele z nich nie sprawia żadnych dolegliwości). Gdy są duże, powodują szereg objawów: bóle brzucha, wzdęcia, bolesność podczas stosunku, stałe uczucie parcia na mocz i konieczność częstych wizyt w toalecie.

Co robić?

Najlepiej zgłosić się do ginekologa, który skieruje nas na USG transwaginalne. To badanie umożliwia bardzo dokładne obejrzenie jajników. Być może nie będzie konieczna żadna terapia: często torbiele wchłaniają się same podczas kolejnych cykli menstruacyjnych.

Czasem jednak torbiele wymagają terapii hormonalnej, kuracji antybiotykami lub usunięcia. Nawet wtedy nie zapominajmy o wizytach u ginekologa, bo zdarza się, że torbiele znów się pojawiają.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy