Reklama

Składniki odżywcze, które są nam teraz bardzo potrzebne

Wiele z nas odczuwa przejściowy spadek formy. Na szczęście to krótkotrwały stan. A minie jeszcze szybciej dzięki dawce witamin i minerałów idealnych na wiosenne „bolączki”!

Trudno nam uwierzyć, że na nasze zdrowie i urodę mogą mieć tak duży wpływ niewidoczne substancje, które lekarze nazywają witaminami i minerałami. A jednak! Gdy dobrze zaopatrzymy w nie organizm, odczuwamy poprawę samopoczucia, ładnie wyglądamy, nie mamy problemów zdrowotnych i jesteśmy mniej narażone na różne dolegliwości. Wiosną są nam szczególnie niezbędne! Oto te, które zatroszczą się teraz o naszą figurę, poprawią kondycję skóry, włosów i paznokci. Do tego dodadzą sił witalnych, poprawią humor i zabezpieczą przed różnymi zagrożeniami. Pamiętajmy, że ich najlepszym źródłem są pokarmy, nie suplementy. Dbajmy więc o urozmaiconą dietę.

Reklama

Witamina B6 zlikwiduje "brzuszek"

Pomoże spalić własny niepotrzebny tłuszczyk, a zarazem lepiej wykorzystać tłuszcze dostarczane z pożywieniem. Co jeszcze dla nas zrobi: Wspaniale obniży poziom cholesterolu, który mógł wzrosnąć od zimowej tłustej diety. Zadba o skórę i zapobiegnie zajadom wokół ust. Wzmocni mięśnie. Przegoni zmęczenie i zły nastrój, zwalczy depresję. Najwięcej jej zawierają: kasza gryczana, papryka, ziemniaki, drób.

Witamina A zadba o skórę

Zapewni je gładkość. Bladej i zmęczonej cerze nada zaś ładny odcień opalenizny. Co jeszcze dla nas zrobi: Pomoże zregenerować się nabłonkowi w układzie oddechowym (który mogły uszkodzić infekcje). Najwięcej jej zawierają: wątróbka, marchew.

Witamina E - nasz ochroniarz

Zneutralizuje negatywny wpływ zimowego smogu na organizm. Naprawi szkody wyrządzone przez tzw. wolne rodniki, gdy byłyśmy zestresowane lub niewyspane. Co jeszcze dla nas zrobi: Razem z wit. B6 unormuje poziom cholesterolu i powstrzyma rozwój miażdżycy. W duecie z wit. A wygładzi skórę. Najwięcej jej zawierają: oleje roślinne, orzechy laskowe, pestki dyni, słonecznik.

Witamina H: Wzmocni włosy

Dzięki niej osłabione noszeniem czapki pasma przestaną wypadać. Mniej też odbije się na ich wyglądzie przebyta infekcja z gorączką i antybiotykoterapia. Co jeszcze dla nas zrobi: Zapobiegnie traceniu włosów wraz z gubionymi podczas odchudzania kilogramami. Najwięcej jej zawierają: soja, orzechy (różne rodzaje), wątróbka.

Witamina D kontra alergia

Sprawi, że będziemy mniej kichały po spotkaniu z uczulającym pyłkiem. Naszej skórze przejdzie atopia. Co jeszcze dla nas zrobi: Zapobiegnie bólom głowy w pochmurne, deszczowe dni. Pomoże zadbać o podrażnione oczy. Najwięcej jej zawierają: łosoś, śledź, makrela, jajka, margaryny.

Selen zatroszczy się o stawy

W ostatnich latach naukowcy wzięli pod lupę ten mniej znany pierwiastek. Okazało się, że ma on dobroczynny wpływ na układ ruchu. Co jeszcze dla nas zrobi: Polepszy odporność na sezonowe infekcje. Wpłynie korzystnie na tarczycę. Najwięcej go zawierają: łosoś, jaja, ser, brązowy ryż, czosnek, cebula.

Magnez poprawi kondycję fizyczną

Po zimowej bezczynności trudno nam się zmobilizować do dłuższego spaceru lub rowerowej wycieczki... Dzięki magnezowi znowu nabierzemy na to ochoty! Co jeszcze dla nas zrobi: Pozwoli poczuć się mniej senną w ciągu dnia. Zlikwiduje zawroty głowy. Ułatwi oddychanie (np. w trakcie wzmożonego wysiłku). Najwięcej go zawierają: produkty zbożowe, natka.

Folacyna doda energii

Postawi nas na nogi dzięki pobudzeniu procesów krwiotwórczych i zwiększeniu ilości czerwonych krwinek. Co jeszcze dla nas zrobi: Wpłynie korzystnie na układ nerwowy. Poprawi koncentrację i pamięć. Ułatwi poradzenie sobie z niepokojem, bezsennością, nerwicą i depresją. Może uwolnić nas od bólów głowy i kołatania serca. Najwięcej jej zawierają: sałata, szpinak, brukselka, brokuły, kapusta włoska, szpinak.

Potas przywróci do normy ciśnienie

Możemy mieć je teraz podwyższone, jeśli przez ostatnie miesiące jadałyśmy raczej słono i tłusto. Potas obniży je nawet o kilkanaście jednostek. Co jeszcze dla nas zrobi: Doda sił, zlikwiduje nieprzyjemne objawy, takie jak szum w uszach, skurcze nóg, nierówna praca serca. Najwięcej go zawierają: suszone morele, orzechy arachidowe, pomidory, ziemniaki.

Chrom okiełzna apetyt

Sprawi, że mimo udzielającego się nam wiosennego pobudzenia, zachowamy żywieniową dyscyplinę i łatwiej schudniemy. Co jeszcze dla nas zrobi: Wyreguluje poziom glukozy we krwi i sprawi, że nie będziemy miały takiej chęci na słodycze. Przyczyni się do powstrzymania zmian miażdżycowych w układzie krążenia. Najwięcej go zawierają: chleb żytni razowy, ziemniaki ze skórką, grzyby, pieprz, tymianek, rzeżucha.

Składniki, z którymi lepiej nie przesadzać w wiosennym jadłospisie

Fluor: Jak to możliwe, że jego ilość w organizmie może być zbyt duża? Wszystko przez... herbatę. Zawiera ona sporo tego pierwiastka. Jeśli więc często się nią zimą rozgrzewałyśmy, pora to trochę ograniczyć. Nadmiar fluoru to brązowe zabarwienia na zębach!

Fosfor: Choć ogólnie jest nam potrzebny, wiosną może "zejść" na drugi plan składników odżywczych. A to dlatego, że po zimie mamy go zazwyczaj dość dużo w organizmie. Jego bogatym źródłem jest bowiem przetworzona żywność (np. tzw. gotowe dania), którą często spożywamy w chłodnych miesiącach. A gdy fosfor występuje w nadmiarze, może utrudniać wchłanianie magnezu.

Sód: Im bardziej słono ostatnio jadałyśmy, tym większe teraz ryzyko nadmiaru tego pierwiastka. Choć niewątpliwie jest nam potrzebny, jego poziom warto mieć pod kontrolą. Gdy jest za wysoki, grozi problemami z układem krążenia i sercem.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy