Reklama

Skórki z owoców i warzyw oraz ich zastosowania

Zapewne większość z nas wyrzuca skórki i obierki po owocach oraz warzywach. Wielka szkoda, ponieważ można je wykorzystać w bardzo pożyteczny sposób. Nie dość, że stanowią one bogate źródło witamin, minerałów oraz błonnika, to jeszcze pomogą w wielu domowych czynnościach. Podpowiadamy, jak praktycznie wykorzystać resztki po owocach i warzywach.

Skórki z cytrusów

Jeśli często pieczemy ciasta i jesteśmy miłośnikami oryginalnych potraw, nie wyrzucajmy skórek z cytrusów. Najlepiej przechowywać je w lodówce lub zasuszyć. Będą jak znalazł do sernika, lukru, polewy lub aromatycznej pieczeni. Skórki po cytrusach doskonale sprawdzą się również jako odświeżacz do kosza na śmieci.

Skórka z cytryny

Skórka z cytryny wykazuje skuteczne właściwości czyszczące. Usuwa tłuszcz, zaschnięty brud oraz trudne do wyczyszczenia plamy. Wystarczy skropić zabrudzone miejsce sokiem z cytryny, a następnie przetrzeć skórką z cytryny. Efekt zaskakuje! Skórka z cytryny może posłużyć również jako odkamieniacz do czajnika na wodę. By przekonać się o tej właściwości, należy zagotować skórkę w czajniku i pozostawić na godzinę. Następnie wylać wodę i wypłukać czajnik.

Reklama

Obierki z jabłka

Z obierek jabłka możemy wykonać odświeżacz powietrza umieszczając zasuszone skórki w lnianym woreczku. Taki gadżet można powiesić w samochodzie lub biurze. Skórki jabłek fenomenalnie działają na nasz układ trawienny, dlatego warto przygotować z nich zdrową przekąskę. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza i umieszczamy w nim skórki na około 40 minut. Obierki z jabłka można również zmiksować ze zdrowym koktajlem lub zupą. Będą jeszcze zdrowsze!

Wybielające działanie skórki z banana

Mało kto o tym wie, ale skórka z banana pomoże wybielić zęby. Wystarczy codziennie pocierać szkliwo jej wewnętrzną stroną przez około dwie minuty. Pierwsze efekty będą widoczne po tygodniu stosowania tej metody. Ponadto, skórka z banana pomoże wypolerować buty.

Obierki z marchwi lub ziemniaków prosto na patelnię

Jeśli zostaną nam obierki z warzyw, nie wyrzucajmy ich do kosza. To bogate źródło witamin oraz błonnika. Można przygotować z nich pyszne kotleciki. Wystarczy wymieszać obierki z jajkiem, dodać niewielką ilość mąki, uformować kotleciki, obtoczyć w bułce i usmażyć. Warto wiedzieć również, że skórki z ziemniaków mają również właściwości odkażające, antybakteryjne i przyspieszające gojenie się ran. Wystarczy pocierać nimi skórę regularnie.

Skórka z ogórka

Skórka z ogórka doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, mieszanej i tłustej. To dlatego, że wchłania zanieczyszczenia, reguluje wydzielanie sebum, rozjaśnia skórę i wspomaga proces gojenia się ran. Skórka z ogórka pomoże również wypłoszyć owady z domu: mrówki, muchy i komary. Wystarczy położyć garść skórek w miejscu, gdzie najczęściej pojawiają się owady.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy