Reklama

Reklama

Smoothie zdrowe, ale nie dla zębów

Coraz modniejsze gęste owocowe napoje zwane z angielska "smoothie" dostarczają organizmowi cennych witamin i minerałów, ale mogą szkodzić zębom - ostrzegają dentyści.

Smoothie (z ang. łagodny) to kompozycja mrożonych lub świeżych owoców zmieszanych z sokiem, zwykle pomarańczowym. Konsystencją przypomina koktajl mleczny, ale z reguły nie zawiera produktów nabiałowych. Zwykle nie dodaje się także lodów. Gęstą konsystencję nadają napojowi zmiksowane owoce, często banany lub miód.

Reklama

Choć napój zaliczany jest do tzw. zdrowej żywności, zdaniem British Dental Association może szkodzić zębom.

Dzieje się tak ze względu na zawartość węglowodanów, które są pożywką dla bakterii niszczących zęby, a także przyczyną powstawania kwasów organicznych, które sprzyjają próchnicy.

Tymczasem aż 30 procent z tysiąca ankietowanych konsumentów soków sądziło, że są one dobre dla zębów.

Zepsute zęby przyczyniają się do rozwoju chorób serca, dróg oddechowych i cukrzycy (z czego nie zdaje sobie sprawy 85 procent Brytyjczyków). Dlatego pijąc owocowe soki trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej - najlepiej umyć zęby zawierającą ochronne składniki pastą jeszcze przed sięgnięciem po sok. Dentyści ostrzegają jednak, że szczotkowanie zębów tuż po wypiciu może uszkodzić osłabione przez kwasy szkliwo.

Z brytyjskiej ankiety wynika, że wiele osób używa nożyczek, śrubokrętów czy patyczków od lizaków do usuwania resztek jedzenia spomiędzy zębów, co może prowadzić do zakażeń, 27 procent otwiera zębami butelki, zaś 13 procent czyści zęby nicią dentystyczną ... prowadząc samochód.

Dowiedz się więcej na temat: procent

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje