Sól ma związek z otyłością?
Spożywanie nadmiernej ilości soli, może przyczyniać się do nadwagi, niezależnie od tego, co jemy i jaka jest kaloryczność naszych posiłków, donoszą brytyjscy naukowcy.
Brytyjscy specjaliści wskazują, że każdy dodatkowy gram soli, zwiększa ryzyko nadwagi o 25 proc. Specjaliści już dawno podkreślali konieczność ograniczenia soli w codziennej diecie wskazując, że związana jest ona m.in. z podwyższonym ciśnieniem.
- Nasze badania wskazały, że sól stanowi istotny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia otyłości, niezależnie od ilości i kaloryczności spożywanego jedzenia - wyjaśnia prof. Graham MacGregor z londyńskiego Queen Mary University.
MacGregor podkreśla, że jest to pierwsze badanie, które udowadnia, że sól ma bezpośredni związek z ryzykiem wystąpienia nadwagi. Specjaliści nie są w stanie wyjaśnić, co jest przyczyną takiego oddziaływania soli na nasze ciało, podejrzewają, że sól wpływa na metabolizm.
- To jedzenie jest obecnie najczęstszą przyczyną złego stanu zdrowia. Przyczyną jest wysoka ilość soli, cukru i tłuszczu, zawarta w produktach. Wysokie ciśnienie krwi i otyłość prowadzą do rozwoju chorób układu krążenia, udaru mózgu, zawału serca i niewydolności serca, które są najczęstszymi przyczynami zgonów i niepełnosprawności - wyjaśnia MacGregor.
NHS sugeruje, że zalecana dzienna dawka soli wynosi nie więcej niż 6 g. Jednak najnowsze dane statystyczne pokazują, że spożywamy jej dużo więcej. Victoria Taylor, starszy dietetyk z British Heart Foundation, zauważa, że większość soli, którą spożywamy znajduje się już w żywności, którą kupujemy. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie informacji żywieniowych na opakowaniach, aby móc kontrolować codzienne spożycie soli.
Jednak prof. Susan Jebb, doradca rządu i dietetyk z Uniwersytetu w Oksfordzie, ma pewne wątpliwości, co do wniosków przedstawionych przez badaczy z Queen Mary University.
- To co budzi moje wątpliwości to fakt, że osoby biorące udział w badaniu same deklarowały ilość spożywanego jedzenia, co może wpływać na wiarygodność badania. Specjaliści nie wykazali bezpośredniego związku między ilością spożywanej soli, a masą ciała. Co również podważa ich wnioski. Choć oczywiście trudno się nie zgodzić z tym, że ograniczenie soli w codziennej diecie jest konieczne - wyjaśnia Jebb.