Szybki program ochrony przed intymnymi infekcjami

Okolice intymne łatwo ulegają przegrzaniu i zawilgoceniu, co sprawia, że stają się mniej odporne na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów
Okolice intymne łatwo ulegają przegrzaniu i zawilgoceniu, co sprawia, że stają się mniej odporne na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów123RF/PICSEL

Podatność na infekcje wzrasta, gdy:

  • przyjmujemy środki hormonalne (antykoncepcyjne lub przy HTZ)
  • chorujemy na cukrzycę
  • w organizmie występuje niedobór estrogenów (np. przy menopauzie)
  • jesteśmy osłabione, np. po stosowaniu diety odchudzającej. W uniknięciu problemów wspomogą nas preparaty i zioła oraz dostosowana do potrzeb organizmu dieta, a także właściwe nawyki higieniczne. Są zalecane zarówno profilaktycznie, jak i podczas rozwijającej się infekcji. W razie dolegliwości ważne jest jednak, by zasięgnąć porady lekarza (ginekologa lub internisty).

Remanent w jadłospisie

  • Warzywa zamiast owoców Jarzyny jedzmy jak najczęściej. Polecane są zwłaszcza kiszone (kapusta, ogórki). To naturalne probiotyki, bogate w bakterie kwasu mlekowego. Jeśli mamy taką możliwość, sięgajmy po kiszonki domowej roboty (nie są konserwowane sztucznymi środkami i zachowują lecznicze właściwości). Owoce lepiej ograniczyć ze względu na zawartość fruktozy (pożywka dla patogenów). Wybierajmy te kwaśne, a nie słodkie!
  • Nie za tłusto Posilając się w barze i restauracji lub biesiadując przy grillu, sięgajmy po ryby i warzywa. Zbyt tłuste menu (kiełbaski, kebab, itp.) nie jest wskazane, bo obciąża organizm i utrudnia zdrowienie.
  • Napoje z "procentami" na cenzurowanym! Alkohol zawiera dużo cukru, przez co może wzmagać działanie chorobotwórczych drobnoustrojów i sprzyjać infekcji.

Wsparcie z apteki i zielarni

  • Globulki lub krem z witaminą C (preparat stosuje się dopochwowo) - pomagają obniżyć pH w pochwie. W kwaśnym środowisku patogeny nie mają warunków, by się rozwijać. Preparaty dopochwowe z wit. C są polecane profilaktycznie zarówno w przypadku infekcji pochwy, jak i zapaleń pęcherza moczowego.
  • Preparaty probiotyczne (doustne lub dopochwowe) - zawierają szczepy pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus), które korzystnie wpływają na mikroflorę układu moczowo-płciowego. Warto poszukać informacji na ulotce, że skład preparatu został opracowany w taki sposób, by odpowiadał potrzebom zdrowotnym populacji kobiet w Polsce oraz że środek jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
  • Suplementy diety z ekstraktami z żurawiny - pomogą zapobiec kłopotom z pęcherzem (polecane szczególnie, gdy masz do nich skłonność). Przydatne, gdy nie jemy jej owoców ani nie pijemy soku.
  • Moczopędne herbatki - warto sięgać po nie zwłaszcza o tej porze roku, gdy łatwo o infekcje pęcherza. Możemy kupić gotową mieszankę (np. ze skrzypu, pokrzywy, pietruszki) lub samodzielnie przyrządzić napar. Polecany jest np. z brzozy. Prosty sposób przygotowania: łyżkę stołową suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku i przykrywamy. Odstawiamy na 5 min; odcedzamy. Pijemy 2 razy dziennie.

Wakacyjna lekcja higieny

  • Nosimy przewiewną, bawełnianą bieliznę, niezbyt dopasowaną w kroczu. Po prysznicu dokładnie osuszamy okolice intymne. Podczas miesiączki używamy podpasek zamiast tamponów (utrudniają wypływ krwi), zwłaszcza w upalne dni.
  • Unikamy kontaktu z bakteriami. W publicznej toalecie używamy papierowych nakładek na deskę. Nie korzystamy z cudzych ręczników!

Szczególnie polecane na talerzu