Telewizja i gry wideo powodują depresję
Nastolatki poświęcające zbyt dużo czasu na gry wideo i oglądanie telewizji są bardziej podatne na depresję.
Naukowcy obserwowali wpływ mediów elektronicznych na 4 142 młodych ludzi, którzy nie mieli objawów depresji kiedy badania rozpoczęły się w 1995 roku. Dvd i internet nie były wtedy jeszcze tak popularne.
Nastolatkowie przyznawali, że korzystają z mediów elektronicznych średnio 5,68 godzin dziennie. W tym na oglądanie telewizji przypadało 2,3 h, na słuchanie radia 2,34 h. 0,62 h - to średni czas poświęcany na oglądanie kaset wideo, a 0,41 h przypadło grom komputerowym.
Siedem lat później, kiedy uczestnicy badania mieli średnio 21 lat, 308 z nich (około 7 proc.) miało rozwinięte symptomy depresji. Okazało się, że istnieje ścisłe powiązanie między sposobem spędzania wolnego czasu, a wystąpieniem objawów choroby. Według prowadzącego badania Briana Primacka z Uniwersytetu w Pittsburghu każda dodatkowa godzina spędzana przed telewizorem lub w kontakcie z innym medium elektronicznym, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.
Okazało się też, że młode kobiety są mniej podatne na depresję niż młodzi mężczyźni.
Autorzy badania twierdzą, że rozwój depresji w wieku młodzieńczym jest zjawiskiem powszechnym. Telewizja i gry zastępują aktywność towarzyską, intelektualną i sportową, a więc to wszystko, co chroni przed tą chorobą. Dodatkowo przekaz jaki płynie z gier i programów telewizyjnych może zachęcać do agresji, powodować niepokój i hamować rozwój tożsamości.
AFP tłum i opr. IG
Czytaj też:
Depresja - dręczycielka kobiet