Reklama

Twoje zęby je pokochają!

Nic tak pięknie nie „ubiera” kobiety jak biały, piękny i zdrowy uśmiech. Która z nas nie marzy o jego hollywoodzkiej wersji? Pasta do zębów, nić dentystyczna i regularne kontrole lekarskie to niezbędne minimum, ale może warto pójść o krok dalej i spróbować naturalnej pielęgnacji?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że trend powrotu do naturalnych sposobów dbania o zdrowie i urodę wciąż przybiera na sile. Maseczki z warzyw i owoców, olejowanie włosów, toniki na bazie oleju z drzewa herbacianego czy octu jabłkowego to tylko kilka wybranych przykładów. A co z zębami? Natura ma dla nas kilka sposobów, po które sięgali nasi przodkowie – nie mieli fluoru, płynów do płukania jamy ustnej i maskujących nieświeży oddech gum do żucia, a mimo to nierzadko kończyli swoją ziemską wędrówkę z wszystkimi zębami na swoich miejscach.

Oto kilka przepisów na zdrowy uśmiech, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji.

Reklama

Płucz na zdrowie

Ajuwerdyjska metoda płukania ust olejem wywodzi się z medycyny indyjskiej i cieszy w Europie coraz większą popularnością. Zabieg stosuje się rano, najlepiej na czczo, a polega on na intensywnym płukaniu jamy ustnej olejem słonecznikowym, oliwą z oliwek z kroplą olejku z drzewa herbacianego lub olejem kokosowym. Ten ostatni cieszy się sporą popularnością ze względu na swój przyjemny i intensywny smak. Po 10-20 minutach płukania miksturę wypluwamy do kosza na śmieci.

Efekt natychmiastowy – zdecydowanie bielsze, gładsze zęby! Zabieg stosuje się w celu pozbycia się bakterii i toksyn nie tylko z zębów oraz dziąseł, ale z całego organizmu. Efekt? Więcej energii, gładsza skóra, zdrowe zęby, świeży oddech!

Osoby borykające się z problemem krwawiących dziąseł stosować mogą roztwór soli kamiennej, himalajskiej lub morskiej – 30 g soli na 500 ml gotowanej wody. Taki roztwór nie tylko przywraca zasadowy odczyn ph w jamie ustnej, ale dodatkowo walczy z mikrobami przyczyniając się do zdrowego, świeżego oddechu.

Masz więcej czasu i chcesz przyrządzić swój własny roślinny płyn do płukania jamy ustnej? Przepis jest prosty – potrzebujemy 3 laski cynamonu, łyżeczkę goździków, łyżkę stołową ksylitolu oraz przynajmniej pół litra wody. Cynamon i goździki wrzucamy do wody i gotujemy około 10 minut, następnie dodajemy ksylitol i całość dokładnie mieszamy. Tak przyrządzoną miksturę należy teraz już tylko odcedzić przez sitko i schować do lodówki.

Płyn ma orzeźwiający, przyjemny smak – cynamon działa antybakteryjnie, ksylitol przeciwdziała próchnicy, a goździki mają właściwości antyseptyczne.

Naturalna szczoteczka wraca do łask?

Możesz pójść o krok dalej i wymienić swoją plastikową szczoteczkę na bardziej naturalną i według tych, którzy ją stosują, skuteczniejszą. Miswak to niepozorna pałeczka z drzewa arakowego stosowana w krajach muzułmańskich. Jej koniec należy namoczyć w gorącej wodzie, włókna pod wpływem wody stworzą pędzelek, którym należy dokładnie wyczyścić zęby oraz dziąsła. Miswak można już dostać w Polsce – ma silne właściwości antybakteryjne, wybielające oraz walczy z próchnicą.

Warto również skorzystać z naszych krajowych zasobów i do pielęgnacji jamy ustnej wykorzystać gałązki gruszy, lipy czy maliny. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak, wielu lekarzy przyznaje, że zawarta w gałązkach witamina C, wapń, potas czy tlenek wapnia to prawdziwa antybakteryjna bomba.

Mniej egzotyki noszą w sobie ekologiczne szczoteczki z bambusa cieszące się coraz większą popularnością, co warto dodać  przeciwieństwie do tych z plastiku rozkładają się w zaledwie dwa lata!

Zrób swoją własną pastę

Zasadność obecności  fluoru w pastach do zębów coraz częściej poddana zostaje w wątpliwość. Ci, którzy nie wierzą w jego pozytywny wpływ na nasze zęby coraz częściej stawiają na domowe, naturalne sposoby. Najprostszy przepis na domową pastę do zębów to miks oleju kokosowego, sody oczyszczonej oraz ksylitolu. Wiele osób obawia się jednak, że silne właściwości ścierające sody mogą negatywnie wpłynąć na szkliwo zębów.

Profesor Michał Tombak, autor kilku bestsellerów w tym „Uleczyć nieuleczalne” proponuje zmieszać dwie łyżeczki pasty do zębów (najlepiej wolnej od fluoru) z łyżeczką soku z cytryn oraz  oleju roślinnego. Do tak przyrządzonej pasty dodajemy pół łyżeczki soli, sody oczyszczonej oraz zmielonego imbiru. Domowa pasta gotowa!

Wymienione sposoby to zaledwie ułamek wszystkich naturalnych metod walki o biały, zdrowy uśmiech. Warto włączyć je do codziennej higieny i ... czekać na efekty!


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy