Reklama

Zapalenie dróg moczowych zmorą kobiet

Na zapalenie dróg moczowych narażonych jest więcej kobiet niż mężczyzn, z tego powodu, że kobiece moczowody są krótsze. To sprawia, że bakterie z łatwością przenikają w głąb ciała.

Jakie są symptomy?

Odpowiedzialną za chorobę jest bakteria E. coli, która dostaje się do pochwy i tu powoduje infekcję. Zapalenie objawia się częstym oddawaniem moczu, lecz jest to czynność bardzo bolesna. Symptomem tego, że infekcja ogarnia też pęcherz, jest pojawienie się krwi w oddawanym moczu.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia bakterią?

Lekarze wciąż nie wiedzą, czemu w pierwszej kolejności to właśnie kobiety zapadają na tę dolegliwość. Ryzyko infekcji wzrasta podczas seksu, ale przeprowadzone badania nie wykazały, czy któraś z pozycji zwiększa ryzyko zarażenia. To z pewnością dobra wiadomość dla tych, którzy zgłębiają mądrość Kamasutry.

Reklama

Wciąż jednak nie wiadomo, czemu jedne z kobiet są bardziej narażone na tę infekcję. Z dwóch kobiet uprawiających seks w podobnym wymiarze, jedna może w ogóle nie złapać tej choroby, podczas gdy druga doświadcza niedogodności z nią związanych.

Czy istnieje jakiś czynnik zmniejszający lub niwelujący ryzyko zarażenia?

Lekarze specjaliści podają trzy sposoby:

Picie dużej ilości wody

Mocz działa antyseptycznie więc wypijanie dużej ilości wody działa moczopędnie, a to z kolei pomaga się pozbyć wraz z moczem groźnych bakterii.

Nie przetrzymywanie moczu

Jest to ważne z uwagi na fakt, że utrzymywany mocz nie wypłukuje szkodliwych substancji, lecz powoduje, że w sprzyjających warunkach zaczynają one działać na naszą szkodę.

Picie soku żurawinowego lub jagodowego

Badania wykazały, że te soki zawierają substancje jakby stworzone do walki z tego rodzaju infekcją. Stanowią barierę ochronną przed przedostaniem się bakterii do moczowodu.

Czy zapalenie dróg moczowych jest uleczalne?

Najczęściej stosuje się terapię antybiotykami, lecz jeśli się choroby tym nie pokona, może rozprzestrzenić się ona na nerki. W ciężkich przypadkach powoduje niedomagania nerek.

Zatem jeśli abstynencja seksualna nie jest godna polecenia jako sposób zmniejszający ryzyko złapania infekcji, stosuj się do powyższych zaleceń i uważnie obserwuj swój organizm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | ryzyko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy