Ziemia okrzemkowa: Właściwości i zastosowania, skutki uboczne
Ziemia okrzemkowa jest skałą osadową, którą pozyskuje się z zimnych jezior oraz mórz. Wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Sprawdza się również jako środek, dzięki któremu pozbywamy się z organizmu pasożytów oraz likwidujemy nieprzyjemny zapach z ust. Działanie tego specyfiku nie jest niekorzystne dla organizmu, jednak decydując się na kurację, powinniśmy robić to z rozwagą. Czym jest ziemia okrzemkowa? Jakie ma właściwości? Czy istnieją skutki uboczne jej stosowania? Podpowiadamy.
Ziemia okrzemkowa, zwana inaczej ziemią diatomową albo diatomitem, jest miękką osadową skałą, która powstaje na dnie mórz i jezior. Składa się z okrzemkowych pancerzyków i najczęściej ma postać białą albo żółtawą. Ma właściwości absorbujące, bielące oraz filtrujące. Jest ceniona za działanie bakteriobójcze oraz izolujące. Świetnie sprawdza się jako produkt, który zapobiega zbrylaniu sypkich surowców. Ziemię okrzemkową powszechnie wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Jednak skład skały, przeznaczony do kontaktu z żywnością, jest odmienny od tego stosowanego w innych celach: zawiera około 35% krzemu, 19% wapnia, 5 % sodu, 3% magnezu, 2% żelaza oraz śladowe ilości innych pierwiastków takich jak: mangan, cyrkon, tytan, miedź i bor.
Zastosowania ziemi okrzemkowej
Ziemia okrzemkowa jest powszechnie wykorzystywana w różnych dziedzinach przemysłu. Możemy ją znaleźć w pożywieniu, pokarmie dla zwierząt, suplementach oraz lekach, kosmetykach, odżywkach i nawozach dla roślin. Dodatkowo jest składnikiem środków, które zwalczają pasożyty oraz insekty. Świetnie sprawdza się jako składnik farb, lakierów, oraz środków ścierających.
Ziemia okrzemkowa korzystnie wypływa na organizm człowieka. Sprawdza się jako środek, który wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz pomaga w pozbyciu się pasożytów. Skała posiada dodatni ładunek elektryczny, który wiąże ze sobą metale ciężkie, bakterie, wirusy oraz skutecznie usuwa je z ciała człowieka. Ten fakt powoduje, że zmniejsza się ryzyko powstania groźnych chorób cywilizacyjnych. Wykazano, że ziemia okrzemkowa reguluje poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko występowania chorób serca.
Ziemia okrzemkowa i jej ukryty potencjał
Ziemia okrzemkowa posiada potencjał, który może być wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Wysoka obecność krzemu może sprawić, że przyjmowanie suplementu korzystnie wpływa na budowanie kości i stawów oraz ogranicza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Poza tym, ten ważny pierwiastek jest budulcem włosów i paznokci, co może mieć pozytywny wpływ na ich kondycję. Jednakże brak jest naukowych badań, które mogą potwierdzić powyższe założenia. Właściwości i oddziaływanie ziemi okrzemkowej oparte są na doświadczeniach osób, które poddały się kuracji oczyszczającej.
Ziemia okrzemkowa jako suplement diety najczęściej jest dostępna na aukcjach internetowych, ale pojawia się również w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. Przyjmować się ją powinno na czczo albo dwie godziny po pierwszym posiłku. Początkowe dawkowanie nie powinno przekraczać pół łyżeczki dziennie. Porcje można później stopniowo zwiększać, ale nie powinny one przekraczać 3 łyżeczek dziennie. Najlepiej, aby suplement był rozpuszczony w szklance wody i po wymieszaniu od razu wypity. Z uwagi na fakt, że ziemia okrzemkowa szybko absorbuje płyny, należy podczas kuracji wypijać minimum dwa litry wody. Zaleca się, aby kuracja trwała 90 dni, a po 10 dniach stosowania diatomitu trzeba robić 10 dniowe przerwy.
Przeciwwskazania do stosowania ziemi okrzemkowej
Ziemia okrzemkowa jest substancją pylącą, dlatego jej stosowanie może nasilić dolegliwości wśród astmatyków oraz osób, które cierpią na choroby płuc. Poza tym przedostanie się pyłu do oka może spowodować jego podrażnienie oraz suchość. Nie zaleca się, by ziemię okrzemkową suplementowały kobiety w ciąży, młode mamy karmiące piersią, oraz dzieci do 12. roku życia. Przyjmowanie diatomitu podczas kuracji może objawić się czasowym spadkiem formy. Podczas intensywnej detoksykacji organizmu mogą występować bóle głowy i objawy podobne do grypy. Możemy również czuć się nadmiernie zmęczeni.