Anatomia pęknięcia, Michał Protasiuk

"Anatomia pęknięcia" Michała Protasiuka to pierwsza w Polsce książka o naszej przyszłości po izolacji.

Anatomia pęknięcia, Michał Protasiuk
Anatomia pęknięcia, Michał Protasiukmateriały prasowe

"Anatomia pęknięcia" jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu Black Mirror. Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Podzielony internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące - to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller SF.

Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deep fake, jest dla nas - odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera - niepokojąco aktualna i znajoma. To fantastyka naukowa, która diagnozuje nasze lęki o przyszłość.

- "Anatomia pęknięcia" to książka o przyszłości - tej bliższej i nieco dalszej. To opowieść nie tyle o konfrontacji człowieka z technologią, ile o tym, co ta relacja z technologią mówi o naszym człowieczeństwie. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jakimi ludźmi staniemy się w świecie zdominowanym przez wszechobecne algorytmy, dane, bańki społecznościowe i sztuczną inteligencję. Czy za postępem technologicznym podąża postęp moralny? I wreszcie, najważniejsze: czy istnieje uniwersalny niezmiennik człowieczeństwa i co może nim być? - mówi Michał Protasiuk. Uprzedzam, że odpowiedzi nie zawsze nastrajają optymistycznie. Co dla mnie istotne - starałem się w tych tekstach literackich bardzo uczciwie traktować naukę i szukałem inspiracji w wielu dziedzinach: od psychologii i ekonomii behawioralnej, poprzez politologię, teorię gier i bioinformatykę, skończywszy zaś na termodynamice i astronomii.

O autorze

Michał Protasiuk - zawodowo od ponad piętnastu lat związany z branżą badań marketingowych, od 2017 roku pracuje w firmie technologicznej, gdzie jest odpowiedzialny za badania rynku oraz mediów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotny prelegent na konferencjach badawczych, mediowych i marketingowych.

Trener Polskiego Towarzystwa Badania Rynku i Opinii w zakresie nowych metod badawczych, badań innowacji oraz pomiaru efektywności marketingowej. Wykładowca Szkoły Consumer Intelligence. Redaktor naukowy oraz współautor książek: Data driven decisions (PWN, 2018), poświęconej wykorzystaniu danych w podejmowaniu decyzji biznesowych oraz podręcznika akademickiego Badania rynku (w zapowiedziach PWN, 2021). Współautor książki Gamification. Jak wygrać zaangażowanie respondenta (PWN, 2020). Po godzinach - pisarz science fiction, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Jego ostatnia powieść Zeitgeist (Storytel, 2017) została przetłumaczona na niderlandzki oraz fiński.

Tytuł: Anatomia pęknięcia. Autor: Michał Protasiuk. Data premiery: 26 marca 2021. Wydawnictwo Powergraph.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas