Reklama

Reklama

Doggerland. Podstęp, Maria Adolfsson

Najlepszy szwedzki kryminał ostatnich lat. Absolutne objawienie, debiut, który w Skandynawii, słynącej z wybitnych kryminałów, zdołał zachwycić krytykę i czytelników.

"Doggerland. Podstęp" to ulokowana na archipelagu nieistniejących wysp opowieść o odciętej od świata społeczności, w której dochodzi do brutalnego morderstwa. Premiera I części świetnie zapowiadającej się serii kryminalnej już 11 marca.

Doggerland to fikcyjny archipelag rozciągający się na Morzu Północnym gdzieś między Wielką Brytanią a Skandynawią. Na jednej z wysp - Heimö rozpoczyna się właśnie poranek po wielkim święcie.  Zawieszona nad wyspą wieczna mgła, która w chłodne dni sączy się przez szpary w drzwiach i oknach, zdaje się przykrywać coś więcej niż tylko dachy domów. Mieszkańcy powoli budzą się z alkoholowego letargu. Gdzieś w głębi wyspy znaleziona zostaje martwa kobieta.

Reklama

Wieść o brutalnym morderstwie wstrząsa lokalną społecznością.  Główna bohaterka książki - detektyw Karen metodycznie krok po kroku posuwa się w swoim śledztwie, ale to oznacza wyciągnięcie na światło dzienne sekretów od lat skrupulatnie skrywanych przez mieszkańców wyspy. To, czego udaje się jej dowiedzieć, prowadzi aż do lat 70-tych, kiedy powstała tam tajemnicza komuna. Czy klucz do rozwiązania zagadki może tkwić w przeszłości i plotkach krążących w lokalnym pubie?

Kiedy uda się już czytelnikowi dotrzeć na stworzony przez Marię Adolfsson Doggerland nie będzie łatwo go opuścić. Niezwykła atmosfera wysp każe do siebie wracać i nie chce odejść nawet po zakończeniu lektury. Niedługo po premierze prawa do wydania książki zostały sprzedane do blisko 20 krajów. Autorce - Marii Adolfsson wieści się już międzynarodową karierę na miarę największych nazwisk nordyckiego kryminału.

Maria Adolfsson urodziła się w 1963 roku  i wychowała na szwedzkim archipelagu. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie jest dyrektorem ds. komunikacji. Boi się samolotów i tuneli, przez co nie podróżuje, ale w swojej głowie odwiedziła już wiele miejsc, a także stworzyła kilka nowych. Obecnie pracuje nad tomem drugim "Doggerland: After the Storm".

Nie ma tu kawiarni, restauracji i handlu na rynku, nie licząc sprzedaży heroiny i amfetaminy. Wieczorne życie leży tutaj w gestii rywalizujących ze sobą dilerów i drobnych złodziejaszków. Porządni ludzie, którzy z tego czy innego powodu są zmuszeni wrócić do domu po ósmej wieczorem, przyspieszają kroku i szybko zamykają za sobą drzwi, wydając przy tym westchnienie ulgi. Poczucie bezpieczeństwa można odnaleźć tylko za zaryglowanymi drzwiami, a niektórzy nie mają go nawet tam. Ale ten, kto otworzy wąski lufcik, kiedy wiatr wieje z północnego zachodu, może poczuć zapach mchu z mokradeł w głębi wyspy.

Miłośnicy skandynawskich kryminałów powinni szykować miejsce na półce w domowej biblioteczce. Oto Wasza nowa, ulubiona autorka.

Tomasz Radochoński, instagram.com/nowalijki/

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanego kryminału.

Natalia Golis, instagram.com/prostymislowami/10/10. Fenomenalny kryminał. Jeden z najlepszych, jakie miałam okazję czytać. Wspaniale wykreowane, nieistniejące wyspy, mroźny, surowy klimat i mała społeczność, której dość spokojne życie zakłóca brutalne zabójstwo. Ciężko się oderwać.

Katarzyna Pruszyńska, instagram.com/pruszynska.kasia/Ta książka to bomba z opóźnionym zapłonem.

Monika Grochowska, instagram.com/czyczytasz/

 

Uwielbiam to uczucie, gdy szkoda mi czasu na sen, bo kryminał sam się nie przeczyta, morderca sam nie ujmie. To jedna z takich książek, które czyta się zachłannie i z wielką satysfakcją.

Agnieszka Kalus, instagram.com/agnieszka_kalus/

 

Jeśli tak ma wyglądać debiut, to ja z niecierpliwością czekam na więcej!

Kinga Bara, instagram.com/_kingu_reads/

 

Jestem zachwycona, dawno nie czytałam tak dobrego kryminału!

Kinga Wieczerzak, instagram.com/kinuszz

 

Ostrzegam! Nie spoczniecie, dopóki nie poznacie rozwiązania. Naprawdę wciąga, a zakończenie, no cóż... wbija w fotel!

Joanna Fortuna, instagram.com/eufemcia/

 

Debiut, który musicie przeczytać. Nie mogę doczekać się kolejnych tomów!

Agnieszka Wójcik, instagram.com/magical_daily

 

Niesamowicie pochłaniający debiut, który szturmem wejdzie na listy bestsellerów. Misternie skonstruowana fabuła, której nie powstydziłby się sam Jo Nesbo.

Barbara Śniechota, instagram.com/_my_world_book_/

 

Uzależniająca. Powieść, którą zaciągnięcie się jak papierosem, a nałóg czytania ciężko będzie Wam porzucić.

Anna Globisz, instagram.com/ksiazka_przyjacielem/

 

Jestem zachwycona! Wciągająca fabuła, nietuzinkowi bohaterowie i niezwykła atmosfera archipelagu tworzą powieść, po której zakończeniu z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Kasia Jarosińska, instagram.com/kejti.reads

 

Z każdą kolejną kartką Doggerland okazuje się być nie tylko miejscem okrutnej zbrodni, ale pułapką, z której trudno się wydostać, dopóki nie poznamy szokującej prawdy o wyspie!

Marta Dobrzyńska, instagram.com/misera_ble/

 

Ten kryminał zwali Was z nóg! Klimatyczna wyspa, brutalna zbrodnia, zazdrość i jedna zła decyzja podjęta kilkadziesiąt lat wcześniej.

Martyna Adamska, instagram.com/zaczytanaa_m/

 

Książka, która nie daje wytchnienia, a mglisty i duszny klimat czuć długo po skończonej lekturze.

Ewa Czuban, instagram.com/bookmoment/

 

Podobno nie ma zbrodni idealnych. Adolfsson udowadnia jednak, że istnieją takie zakończenia - rasowy kryminał!

Weronika Trzęsień, instagram.com/ver.reads/

 

To książka, która w tej dekadzie podbije serca wszystkich miłośników dobrych kryminałów.

Katarzyna Fołta, instagram.com/kasiareads_/

 

Wizyta na Doggerlandzie na długo pozostanie w pamięci. Mgła spowijająca archipelag nie pozwala opuścić wyspy, choćby na chwilę i powoli odkrywa zaskakujące zakończenie.

Kinga Frydryszczyk, instagram.com/kiannef/

 

Duszna atmosfera, dopracowana fabuła, doskonale nakreślone postacie i rewelacyjne zakończenie. Usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

Gabriela Setla, instagram.com/gabriela_setla_/

 

Książka, która zostaje na długo w pamięci i zasiewa wątpliwości, czy to tylko fikcja literacka.  Doggerland wciąga i nie pozwala opuścić tajemniczego archipelagu.

Karolina Żak, instagram.com/carolineblueeyed/

 

Żeby napisać dobry kryminał potrzebują czegoś więcej niż tylko dobry pomysł na fabułę, konieczny jest jeszcze talent. A ten Maria Adolfsson niewątpliwie posiada.

Katarzyna Ewa Górka, instagram.com/katherine_the_bookworm/

 

Trup nie jest tu jedyną niewiadomą. Debiut, który zaskoczy Was w kolejnych odsłonach.

Angel KubRick, instagram.com/angelkubrick/

 

Wciąga od pierwszych stron. Wysp Doggerland nie znajdziemy na żadnej mapie, to miejsce ukrywa się głęboko w każdym z nas.

Monika Sygo, instagram.com/onalubi/

 

Musicie to przeczytać! Ale ostrzegam, nie odłożycie, dopóki nie poznacie zakończenia.

Małgorzata Szydlak, instagram.com/goszaczyta/

 

Trzymająca w napięciu tajemnica i mroczny świat, który wnika w głąb czytelniczej wyobraźni. Nie mogłam przestać czytać.

Lucyna Tomoń, instagram.com/lucynatomon/

 

Mroczny klimat rodem z najlepszych skandynawskich kryminałów. Solidna, dobra literatura.

Aleksandra Spasówka, instagram.com/planwithpanda/

 

Książka, którą czyta się dosłownie w jeden wieczór. Prawdziwa uczta mocnych wrażeń i emocji dla fanów kryminałów.

Marta Kotarska, instagram.com/keepcalm_drinkcoffee

 

Ta mroczna opowieść z duszącą atmosferą, wciąga od pierwszej strony!

Wioleta Sadowska, instagram.com/subiektywnieoksiazkach

 

Niektórych demonów przeszłości lepiej nie budzić, bo można się zatracić.  Jak w tej książce.

Joanna Jaworska, instagram.com/uwaga.czytam

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy