Kiedy zapada mrok, Jaume Cabré
Najnowsze opowiadania uznanego katalońskiego pisarza, napisane po monumentalnej powieści Wyznaję, która przyniosła mu międzynarodową sławę.
"Robią nieprzyjemne rzeczy, ale jak przyjemnie się o tym czyta! Zabójczo dobry zbiór opowiadań, w którym Cabré oddaje głos przestępcom, mordercom, ironii i przeznaczeniu". -
Łukasz Wojtusik
"Znam wiele osób, które swoją przygodę z literaturą dzielą na czas przed i po Wyznaję. Po opublikowaniu tej powieści Cabré zamilkł. Warto przekonać się, z czym - po kilku latach - wraca. Warto naprawdę, bo Kiedy zapada mrok, podobnie jak Podróż zimowa, to zbiór opowiadań zaskakujących i starannie wyselekcjonowanych"
- Michał Nogaś
"Szczęściarze, którzy nie znali dotąd Cabrégo, poznają katalońskiego pisarza jako mistrza najtrudniejszego gatunku literackiego. Opowiadania gęste od obrazów, przepięknie puentowane, z bohaterami, o których chciałoby się czytać jeszcze, i dalej"
- Dobromiła Jankowska, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
"Czy da się pogodzić wrażliwość na sztukę ze skłonnością do zabijania? U Cabrégo zacierają się granice między życiem a dziełami sztuki, śmierć od życia też dzieli niewiele - wszystko jest ze sobą powiązane, "kiedy zapada mrok" i rośnie w siłę ciemna strona ludzkiej natury... Piękna proza, poruszająca i przerażająca".
- Leszek Bugajski
"Dowcip podszyty ironią, błyskotliwość, oszczędność w słowach, nieskończona wyobraźnia. Cabré zaskakuje każdym wersem. Nie czytaliście jeszcze o tak przerażającej zemście, bolesnej tęsknocie, doskonałym wyrachowaniu"
- Marta Strzelecka
Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, złodziej przygnieciony skrzynią, którą właśnie kradnie, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła wojna... Cabré pisze szokujące historie, które zamykają się na siebie i przenikają wzajemnie - wszystkie dynamiczne, pisane z werwą, nie raz z humorem i nieokiełznaną fantazją. Bohaterowie tych trzynastu opowiadań to ludzie, którzy ulegli złu, utracili wiarę, odczuwają pustkę i zwątpienie. Jedyną ucieczką dla nich jest śmierć, bo w raju miejsca dla nich nie będzie.
Jaume Cabré stworzył szkatułkową książkę, w której nie ma zbędnego słowa. To zbiór opowiadań naznaczonych mrokiem i gniewem, ale także ironią, fantazją i zabawą.
Jaume Cabré urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane, filmowane i tłumaczone. Ukazały się w ponad 25 krajach. Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jego powieści: Wyznaję (2013), Głosy Pamano (2014), Jaśnie pan (2015), Cień eunucha (2016), Agonia dźwięków (2017) i Podróż zimowa (2018).
Anna Sawicka - iberystka, pracowniczka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma w dorobku przekłady kilku katalońskich dramatów, opowiadania i powieści - m.in. Alberta Sáncheza Piñola, Eduarda Mendozy oraz wszystkie książki Jaume Cabrégo, które do tej pory ukazały się w Polsce.
W listopadzie 2015 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Instytutu Ramona Llulla. Kapituła uznała, że "Głosy Pamano" to najlepszy przekład z literatury katalońskiej za rok 2014.