Reklama

Reklama

Manhattan Beach, Jennifer Egan

Po nagrodzie Pulitzera Jennifer Egan zamilkła na siedem lat. Teraz powróciła z nową powieścią, która od razu została nominowana do National Book Award. W plebiscycie One Book, One New York nowojorczycy wybrali "Manhattan Beach" najlepszą powieścią roku.

Jennifer Egan porównywana jest do Williama Faulknera, E.L. Doctorowa  i Edith Wharton. W Manhattan Beach przenosi nas do Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku - czasów, gdy Ameryka staje się światową potęgą.

Jej bohaterowie to ludzie o włoskich, polskich i irlandzkich korzeniach, które sprawiają, że w nowym świecie niewiele mają oni do stracenia i wszystko do zyskania. Ich role nie są jeszcze zdefiniowane, a los nie jest przesądzony. Dlatego mogą wymyślić się na nowo. Gangster, który dorobił się w czasach prohibicji, może stać się szanowanym biznesmanem, a dziewczyna, której nie wystarcza rola żony lub matki, może zostać nurkiem naprawiającym uszkodzone statki.

Reklama

"Manhattan Beach"

Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Teraz nurkuje w poszukiwaniu ciała swojego ojca.

Kilka lat wcześniej Anna towarzyszyła ojcu podczas wizyty w posiadłości Dextera Stylesa, szemranego biznesmena, który dorobił się na czarnym rynku w czasach prohibicji. Spotkanie na Manhattan Beach trwało krótko, jednak losy tych trojga splotły się już na zawsze.

"Manhattan Beach", jak każda wielka powieść, ma wiele warstw i tajemnic. To nie tylko wciągająca historia z suspensem, rozgrywająca się na tle panoramy Nowego Jorku lat 30. i 40., ale przede wszystkim porywająca opowieść o dziewczynie, która na nowo zdefiniowała granice tego, co jest dopuszczalne dla kobiet.

Manhattan Beach, Jennifer Egan. Znaku Literanova. Premiera: 19 września 2018 r.

INTERIA/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje