Sekrety życia pisarzy i artystów, Piotr Łopuszański

Sekrety życia pisarzy i artystów, Piotr Łopuszański
Sekrety życia pisarzy i artystów, Piotr ŁopuszańskiINTERIA.PL/materiały prasowe

Życie wielkich twórców zawsze miewało swoje wzloty i upadki. Ale o upadkach biografowie nie lubili pisać. Zajmowali się albo samą twórczością, tak jakby dzieło nie zostało stworzone przez żywego człowieka, albo publikowali hagiografie.

Piotr Łopuszański, pisarz, filozof, znawca literatury i historii sztuki, zabiera nas w podróż w czasie, swobodnie przemieszczając się pomiędzy epokami od okresu renesansu po czasy PRL. Odkrywa tajemnice życia malarzy, Tycjana, Tadeusza Pruszkowskiego, Zofii Stryjeńskiej, zagłębia się w życie Adama Mickiewicza i Tadeusza Żeleńskiego (Boya). Ujawnia tajemnice Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego, a kończy esejem o życiu prywatnym i meandrach politycznych Gustawa Holoubka, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w 2023 roku.

Fascynująca opowieść o życiowych sekretach wielkich twórców. Intelektualna uczta, w której czytelnik zamiast tanich plotek i insynuacji znajdzie zaskakujące wnioski erudyty zakochanego w historii. Bagaż wiedzy, znajomość tematu i swoboda łączenia faktów zachwycą każdego poszukiwacza tajemnic.

Czy wczesne obrazy Tycjana namalował Giorgione? Czy Mickiewicz chciał walczyć w powstaniu listopadowym? Komu zależało na śmierci poety? Dlaczego Sienkiewicz pisał zawsze powieści w odcinkach? Czy Marcel Proust zaznał miłości, czy znał tylko pożądanie? Jak wyglądała kariera skamandrytów? Jak oceniać dorobek Boya, który zaczynał publikować felietony w konserwatywnym "Czasie", później odszedł do piłsudczykowskiego "Kuriera Porannego" by skończyć na komunistycznym "Czerwonym Sztandarze"? 

Celem autora jest przybliżenie postaci znanych z pomników i ukazanie ich w sposób prawdziwy, nie "na klęczkach". Tylko prawda jest interesująca.

Lubię poznawać fakty, które zmieniają mój dawny, wyniesiony ze szkoły stosunek do uznanych wielkości. Przedstawiam życie i zagadki związane z wielkimi postaciami, dociekam przyczyn postępowania moich bohaterów, przytaczam dotyczące ich anegdoty. Mam nadzieję, że lektura sprawi Państwu przyjemność i skłoni do refleksji.

Piotr Łopuszański

O autorze:

Piotr Łopuszański, ur. 1966 we Francji. Pisarz, publicysta, autor kilkunastu książek, m. in. Sławni ludzie, Gustaw Holoubek. Filozof bycia, trylogii "Warszawa literacka". Badacz życia i twórczości Bolesława Leśmiana, o którym ogłosił pięć książek i wiele artykułów. Autor książki "Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza", w której wykazał, jak fałszowano biografię astronoma i zaprezentował nowe informacje o jego życiu. Publikuje od 1991 r. W 2001 r. został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas