8 najczęstszych kocich chorób i problemów ze zdrowiem

Musisz zadbać o to, by kot dostał wszystkie zastrzyki i szczepionki. Powinieneś również badać kota regularnie, by wykryć ewentualne choroby. Jeśli zauważysz jakieś objawy wystarczająco szybko, jeszcze może nie być za późno. Oto lista kocich przypadłości, o których powinien wiedzieć każdy właściciel kota.

chory kotek
chory kotek© Photogenica

Otyłość

otyłość u kotów
© Photogenica

Może nie jesteś tego świadom, jednak otyłość może mieć negatywny skutek dla twojej futrzastej kulki. Należy kontrolować wagę kota, by zapewnić mu odpowiedni rozwój. Kot musi się również dużo ruszać, by uniknąć bólu stawów, cukrzycy czy problemów z wątrobą. Tak, koty to też żywe stworzenia i mogą cierpieć na to samo, co ty. Aby sprawdzić, czy kot ma odpowiednią wagę, musisz być w stanie wyczuć pod skórą jego kości i żebra, nie naciskając za mocno. Musisz być również w stanie zobaczyć wgłębienie miedzy talią i biodrami. Kot musi dużo się ruszać, więc baw się z nim, a jeśli dorasta w miejscu o ograniczonej przestrzeni, musisz zmniejszyć kaloryczność jego pokarmów o 30%.

Wymioty i biegunka

Biegunka i wymioty są u kotów równie częstą przypadłością co u dzieci. Mogą być one wynikiem ostatniego posiłku kota, jakiegoś pokarmu lub rośliny, które źle na niego działają. Pamiętaj, że nie możesz ignorować tych symptomów i czekać, aż same miną, bo mogą być również wynikiem poważniejszych infekcji czy chorób. Jednorazowe wymioty czy biegunka nie są niczym groźnym, jednak im częściej występują, tym szybciej trzeba zabrać kota do weterynarza. Krew w kale lub jego zmieniona konsystencja również powinny cię zaniepokoić, gdyż mogą być wynikiem wewnętrznego krwawienia. Podawaj kotu jak najwięcej płynów i odwiedź weterynarza.

Choroby zębów i dziąseł

pchły
© Photogenica

Nieświeży oddech, problemy z jedzeniem i zmiany w wyglądzie zębów i dziąseł to problem często dotyczący kotów. Nieświeży oddech może być przyczyną zapalenia dziąseł, a nawet problemów układu trawiennego, a ból zęba może wymagać interwencji weterynarza. Dziąsła pozbawione koloru, zaczerwienione lub opuchnięte, wrzody, chwiejne zęby lub nieustanne dotykanie pyszczka łapą również może wskazywać na problemy. Powinno się myć kotom zęby pastą i szczoteczką specjalnie zaprojektowaną dla kotów. Powinieneś też dać kotom zabawki do gryzienia, dzięki którym pozbędą się kamienia.

Choroby nerek

Choroby nerek mogą prowadzić do nagromadzenia się toksyn w organizmie kota, bo chore nerki utrudniają przepływ moczu. Choroby nerki mogą być wynikiem wystawienia na działanie toksyn, ciśnienia krwi, infekcji, raka, a nawet kamieni na nerkach. Choroby nerek częściej występują u starszych kotów. Objawami są wymioty i biegunka, utrata wagi, apatia i zmniejszony apetyt. Nie powinno się ignorować chorób nerek, gdyż mogą wymagać poważniejszych zabiegów, jak dializa czy przeszczep.

Pchły

Jeśli twój kot złapie pchły, koniecznie musisz się tym zająć. Jeśli zauważysz, że kot się drapie, traci włosy w pewnych miejscach lub jeśli zauważysz pchle odchody na futrze tuż przy skórze, skonsultuj się z lekarzem, który powie ci, jak się ich pozbyć.

Rak

choroby kotów
© Photogenica

U kotów najczęściej występuje mięsak limfatyczny lub rak układu limfatycznego wywołany kocim wirusem białaczki. Najczęściej występuje w jelitach lub klatce piersiowej. Białe koty mogą być również narażone na raka kolczystokomórkowego skóry. Sprawdzaj, czy u kota występują objawy takie jak gule, opuchlizna, obrzęki, utrata wagi, apatia, chwiejny krok, wymioty, trudności w oddychaniu i problemy z oddawaniem kału i moczu. Po zauważeniu kilku z tych objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Leczenie może wymagać chemioterapii, operacji, radioterapii i immunoterapii.

Choroby zakaźne

Choroby zakaźne bardzo często występują u kotów. Najczęściej są to choroby układu oddechowego. Większości można przeciwdziałać szczepionkami, jednak twój kot mimo tego może złapać jakąś infekcję. Najczęstszymi objawami są cieknący nos, kichanie, kaszel, obrzęk jamy ustnej lub załzawione oczy. Większość infekcji ma podłoże wirusowe, dlatego nie da się natychmiast wyleczyć kota i trzeba poczekać na poprawę. Jednakże w przypadku ostrych objawów należy skonsultować się z lekarzem, gdyż nieleczona infekcja może być śmiertelna dla kota.

Choroby układu moczowego

Zakażenie dolnych dróg moczowych jest najczęstszą chorobą występującą u kotów. Atakuje pęcherz i cewkę moczową zwierzęcia. Kot mający tę chorobę może rzadziej korzystać z kuwety, oddawać niewielkie ilości moczu lub w ogóle go nie oddawać lub okazywać ból i irytację podczas oddawania moczu. Koty również zbyt często czyszczą swoje genitalia lub w ich moczu może pojawić się krew. Niezwłocznie zgłoś się do weterynarza, szczególnie jeśli twoja futrzasta kula szczęścia nie może oddać moczu. Może to być spowodowane kamieniami zapychającymi układ moczowy. Nieleczona choroba może być śmiertelna. Leczenie odbywa się przy pomocy antybiotyków, środków przeciwbólowych i usunięcia kamieni.