Alimenty dla żony po rozwodzie

Przeczytaj, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc starać się o środki na utrzymanie od swojego byłego męża.

Możesz domagać się alimentów od byłego męża
Możesz domagać się alimentów od byłego mężaChwila dla Ciebie

- Chcę wystąpić o alimenty na dzieci od byłego męża. Ale czy mogę również ubiegać się o alimenty na siebie? Straciłam pracę, nie będę miała z czego żyć po rozwodzie - wyznała ze smutkiem.

- Tak. Może pani dostać alimenty także na siebie.

- Ale czy aby tak się stało, sąd musi orzec rozwód z winy męża?

- Nie zawsze. O alimenty może pani wystąpić nawet, gdy sąd nie rozstrzygnął, który z małżonków jest wyłącznie winny rozkładu pożycia. Albo orzekł, że winni są obydwoje. Jest to jednak trudniejsze.

- Dlaczego? I co to oznacza?

- Musi się pani znaleźć w tzw. niedostatku. Chodzi o taką sytuację, w której nie może pani własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

- A konkretnie?

- Mowa tu o warunkach bytowania, zgodnych z pani stanem zdrowia i wiekiem. Nie może ich pani sobie zapewnić, bo np. nie może pani pójść do pracy. Bo wychowuje pani dzieci albo nie ma pani kwalifikacji. Ma pani prawo wtedy żądać, by mąż dostarczał pani środków utrzymania.

- Ale czy na zawsze?

- To zależy od pani wieku, zdrowia, sił, stosunków rodzinnych. Gdy pozwalają one na rozpoczęcie nauki niezbędnej do uzyskania kwalifikacji, alimenty będą przyznane tylko na czas potrzebny do ich uzyskania. Przy przyznawaniu alimentów sąd weźmie też oczywiście pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe byłego męża.

- A jeśli tylko on zostanie uznany za winnego?

- Wtedy o alimenty może pani starać się nawet, gdy nie będzie pani w niedostatku. Wystarczy, że w związku z rozwodem znacznie pogorszy się pani sytuacja finansowa. Czy tak jest, ustali oczywiście sąd.

- Czy o alimenty mogę starać się już w trakcie rozwodu?

- Tak. Wniosek można złożyć w pozwie rozwodowym lub zgłosić go w obecności męża w trakcie rozprawy. Może też pani żądać alimentów w odrębnym postępowaniu. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego ze względu na miejsce zamieszkania pani lub byłego męża. (art. 59, 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)

Alimenty - czy sąd przyzna je na zawsze?

Obowiązek dostarczania środków utrzymania (z powodu niedostatku) małżonkowi rozwiedzionemu wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu.

W wyjątkowych okolicznościach sąd może termin wydłużyć. Obowiązek alimentacyjny wygasa też w razie zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka, któremu przyznano alimenty.

Porad udziela: Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwent Studium Prawa Handlowego

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas