Reklama

Reklama

Barszcz Sosnowskiego: Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która wywołuje silne oparzenia. Do Polski dotarła z Kaukazu. Jest trudna do wyplenienia przez swoje długie korzenie. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego może osiągnąć nawet cztery metry wysokości. Ma długą, prostą łodygę, na której widnieją duże, pierzaste liście tworzące kępy. 

Tę niebezpieczną roślinę można rozpoznać po jej kwiatach, które swoim wyglądem przypominają kwiaty kopru. Barszcz Sosnowskiego najczęściej można spotkać na łąkach, polach i nieużytkach.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Sok barszczu Sosnowskiego zawiera związki furokumarynowe, które uwrażliwiają organizm na działanie promieni słonecznych. Kontakt z tą rośliną może prowadzić do pojawienia się na skórze bolesnych pęcherzy, a nawet martwicy skóry. Do innych skutków ubocznych zalicza się nudności, wymioty oraz bóle głowy. 

Reklama

Warto pamiętać, że na niebezpieczne działania barszczu Sosnowskiego jesteśmy narażeni nie tylko podczas kontaktu z rośliną. W upalne dni w momencie kwitnienia rośliny olejki rośliny mogą unosić się w powietrzu, więc do poparzenia może dojść bez kontaktu z barszczem Sosnowskiego.


Co trzeba zrobić po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim dokładnie umycie skóry zimną wodą z mydłem. Nawet jeśli nie wystąpiły objawy poparzenia, to skóry nie należy narażać na działanie promieni słonecznych przez kolejne dwie doby. 

W momencie wystąpienia poparzeń należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czytaj więcej:

Czarny bez: Właściwości, uprawa i zastosowanie

Pies. Idealna ozdoba ogrodu?

Ogrody naturalistyczne. to hit. Też możesz taki mieć!

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje