Benedetta Craveri Kochanki i królowe. Władza kobiet

To, że kobiety zawsze wpływały na losy świata, wiadomo nie od dzisiaj. Czy jednak wiemy jakich chwytały się sposobów w niebezpiecznej grze o władzę? Jaka cenę musiały zapłacić, by pamięć Historii zachowała ich imiona?

article cover
materiały prasowe

Benedetta Craveri opowiada historię Francji - od renesansu do Wielkiej Rewolucji - widzianą od strony alkowy, salonu i buduaru. Przed naszymi oczami przechadzają się królowe i kochanki: Katarzyna Medycejska, Anna z Bretanii, Maria Teresa Austriacka, Madame de Maintenon, Diana de Poitiers, Gabrielle d'Estrées, Maria Leszczyńska, siostry Mailly-Nesele, markiza de Pompadour czy Maria Antonina. Każda z nich - piękna, inteligentna, ambitna czy bezwzględna - potrafiła wykorzystać sprzyjające okoliczności i czas, by zaistnieć w Historii. I - co jest największą sztuką - w odpowiednim momencie usunąć się w cień...

Autorka jest bez wątpienia świetnie przygotowana do rozważań o władzy kobiet. Benedetta Craveri maluje portrety bohaterek nad wyraz przekonująco, co sprawia, że książkę tę czyta się z prawdziwą przyjemnością.

"Le Figaro"

Craver, z polotem i finezyjnie analizuje wpływy przedstawicielek płci pięknej, oświetla nie tylko zagadnienie władzy kobiet, lecz także władzy mężczyzn.

"Lire"

Benedetta Craveri [...] wydobywa dla nas z mroku historii najbardziej wpływowe i inteligentne bohaterki skandali - kobiety, których nic nie było w stanie powstrzymać.

"The New York Times"

Benedetta Craveri (ur. 1942) - wykłada literaturę francuską na uniwersytetach w Viterbo i w Neapolu. Wydała Madame du Deffand e il suo mondo (1982; francuska nagroda za najlepszą książkę zagraniczną 1987), La Vie privée du Maréchal

de Richelieu (1993), bardzo cenioną La civilte ella conversazione (2001; nagroda Saint Simon 2003 oraz le Prix du Mémorial - Grand Prix Littéraire d'Ajaccio 2003) oraz Kochanki i królowe. Władza kobiet (2005). Współpracuje z "The New York Review of Books" i "La Repubblica". Jest wnuczką słynnego włoskiego filozofa Benedetta Crocego.

Benedetta Craveri Kochanki i królowe. Władza kobiet, przekład z włoskiego Piotr Salwa, premiera 11.09.2008, seria Fortuna i Fatum

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas