Bez niej nie byłoby Chodakowskiej! Jak Jane Fonda zrewolucjonizowała domowy fitness

Jane Fonda to nie tylko sławna i utalentowana aktorka. To także kobieta z trudną historią, radykalna działaczka polityczna, światowa ikona feminizmu i osoba, która w latach 80. XX wieku na zawsze zmieniła to, jak patrzymy na domowy fitness. Do dziś cieszy się zresztą doskonałą formą, a jej programy ćwiczeń ponownie stały się aktualne! I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w grudniu aktorka skończy... 84 lata, a wciąż zagrzewa młodsze pokolenia do dbałości o własne ciało.

Jane Fonda zaskakuje świetną formą nawet dziś. To z pewnością zasługa zdrowego stylu życia
Jane Fonda zaskakuje świetną formą nawet dziś. To z pewnością zasługa zdrowego stylu życiaAP/FOTOLINKEast News

Aktorski klan, trudny start

Ojcem Jane był znany gwiazdor Hollywood Henry Fonda, lecz mimo że dorastała w luksusie, jej dzieciństwo wcale nie należało do łatwych. Gdy Jane miała 12 lat, jej matka popełniła samobójstwo. Słynna aktorka przez wiele lat nie mogła uwolnić się z poczucia winy za tę śmierć. Dopiero jako dorosła kobieta zrozumiała powody tego czynu.

Jane Fonda była trudnym dzieckiem, często musiała zmieniać szkołę, a poczucia stabilności w życiu z pewnością nie budowały kolejne związki jej ojca - który w sumie pięciokrotnie się żenił. Galimatias rodzinnego pożycia przełożył się także na dorosłe życie Jane - sama wychodziła za mąż trzy razy. Na początku nie chciała wiązać swojej przyszłości z aktorstwem - rozpoczęła studia artystyczne w Paryżu.

Jednak w latach 60. XX wieku magia kina i aktorskie konotacje rodzinne dały o sobie znać. Zadebiutowała w filmie "Duby smalone" z Anthonym Perkinsem - tym samym, który stworzył niezapomnianą postać Normana Batesa w "Psychozie".

Przez kolejną dekadę Jane wcielała się w kolejne filmowe postacie, równocześnie występując na teatralnych deskach - w obydwu tych dziedzinach odnosiła sukcesy. Rok 1969 przyniósł w jej dorobku ikoniczną rolę "kosmicznego słodkiego kociaka" w kultowej "Barbarelli".

Jednak niepokoje lat 70. w USA, początek epoki dzieci kwiatów i wojna w Wietnamie zmieniły priorytety młodej gwiazdy. Silnie zaangażowała się w krytykę amerykańskiej polityki zagranicznej, do tego stopnia, że przez pewne środowiska była nazywana "zdrajczynią narodu".

Od tego okresu jej polityczne i społeczne zaangażowanie rozwijało się na kolejne sfery życia: stała się świadomą feministką, walczyła o pokój, równouprawnienie, o ochronę środowiska naturalnego. Wciąż jest wojowniczo nastawioną aktywistką, mimo że w 2017 roku skończyła 80 lat.

Rewolucja epoki VHS: Cały świat ćwiczy z Jane

Poza karierą aktorską i działalnością społeczną, Jane Fonda słynie jeszcze z jednej rzeczy - wyprowadziła ćwiczenia fizyczne z sal gimnastycznych do zacisza prywatnych domów. Jej wydana w 1982 roku kaseta wideo "Jane Fonda's Workout" to jeden z największych bestsellerów tego rynku.

Dzięki serii kaset, książek i zapomnianych już wideodysków zawierających zestawy ćwiczeń, które każdy mógł wykonywać z Fondą w domu, nie tylko zmieniła sposób myślenia o dbaniu o formę, ale też zbudowała prawdziwe medialne imperium, które przetrwało dwie dekady. W tym czasie sprzedała miliony swoich kaset i odmieniła niejedno życie.

Równocześnie przetarła też szlaki dla współczesnych promotorek zdrowego stylu życia - choćby naszych rodzimych Ewy Chodakowskiej i Anny Lewandowskiej.

"To był dla mnie bardzo interesujący moment, bo wtedy ludzie postrzegali mnie zupełnie inaczej" - wspominała ten okres aktorka w filmie dokumentalnym "Jane Fonda in Five Acts".

Ćwiczenia autorstwa Fondy miały na celu dać siłę i zdrowie kobietom na całym świecie, ale jak przyznaje Jane - uratowały także ją. Nim stała się ikoną zdrowego stylu życia, cierpiała na zaburzenia odżywiania, które udało jej się przezwyciężyć dzięki regularnej aktywności fizycznej i wyrobieniu sobie zdrowych nawyków. 

W okresie pandemii COVID-19 i towarzyszących jej lockdownów, inspirowane ćwiczeniami ze szkoły baletowej, autorskie układy Jane Fondy znów zyskały popularność i nowe grono fanów. 

Sama aktorka jest żywym przykładem ich zbawiennego wpływu na zdrowie - mimo swoich 83 lat jest w świetnej formie, której niejedna młodsza osoba mogłaby jej pozazdrościć. Od niedawna posiada nawet własnego TikToka, na którym znów pokazuje ćwiczenia i zachęca do walki ze zmianami klimatycznymi. 

***

Zobacz również:

Ewa Chodakowska największą inspiracją Polaków do dbania o siebie. Ufa jej znacznie więcej internautów niż Annie LewandowskiejNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas