Biophilic design, czyli powrót do natury
Włączanie natury w projektowanie wnętrz lub budynków - biophilic design, to coś bardzo na czasie. Architektura harmonizująca z przyrodą jest nie tylko efektowna i inspirująca, ale również pozytywnie wpływa na stan zdrowia i dobre samopoczucie ludzi, którzy z nią obcują.
Koncepcję powrotu do natury tak, by w pełni czerpać z jej uzdrawiającej mocy, zapoczątkował w 1984 r. amerykański biolog z Harvardu, Edward O. Wilson. Jego teoria zakłada, że jesteśmy nierozerwalnie i podświadomie powiązani z przyrodą. Kontakt z naturą jest w stanie przywrócić zdrowie oraz równowagę psychiczną współczesnemu człowiekowi - uwięzionemu w betonowej dżungli, wśród smogu, regularnie podtruwanemu i zestresowanemu do granic. Koncepcją tą zainteresowali się również architekci przy projektowaniu budynków. Tak powstał trend biophilic design, o którym robi się coraz głośniej na świecie.
W ten nurt wpisuje się brytyjski konkurs Wood Awards, w ramach którego nagradza się najciekawsze realizacje z drewna w zakresie designu, rzemiosła i budownictwa. Wśród niedawno ogłoszonych zwycięzców ostatniej edycji konkursu znalazł się projekt Maggie's Centre w Oldham pod Manchesterem. Jest to ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Odzwierciedla on filozofię miłości do natury i czerpania z jej uzdrawiającej mocy. Ośrodki Maggie's budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych - placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej.
Ośrodek w Oldham to pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego. Autorzy projektu, architekci z pracowni dRMM, zdecydowali się na tulipanowiec amerykański ze względu na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę oraz korzystny wpływ drewna na dobrostan człowieka. Co więcej, do przestrzeni wygospodarowanej w środku budynku wprowadzono naturalnie rosnące drzewa.
Powszechnie wiadomo, że obcowanie z drewnem obniża ciśnienie i spowalnia tętno, a przede wszystkim znacznie skraca proces powrotu do zdrowia. Według danych opublikowanych w raporcie Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym "Wood - Housing, Health, Humanity", drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka, niż jakikolwiek inny materiał budowlany. (PAP Life)
autor: Andrzej Grabarczuk