Chomik dżungarski: Jak hodować go w domu?

Nie bez powodu chomiki dżungarskie zaliczane są do najczęściej kupowanych domowych zwierzątek. Proces ich oswajania przebiega bezproblemowo, szybko nawiązują kontakt z człowiekiem, nie są wybredne pod względem żywieniowym, kochają ruch i dobrą zabawę. Co jest znakiem rozpoznawczym sympatycznych chomików dżungarskich? Czym najlepiej wyścielić im klatkę? Dlaczego warto umieścić w nich kołowrotek? Jakimi produktami urozmaicić chomikom dżungarskim dietę? Jakie zabawy sprawią im największą frajdę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Chomik dżungarski
Chomik dżungarski ©123RF/PICSEL

Chomik dżungarski: Znaki szczególne

Chomiki nie są wymagające
©123RF/PICSEL

Chomiki dżungarskie pod względem rozmiarów nie są zbyt okazałe. Dorosłe osobniki osiągają zwykle ok. 9-10 cm długości. Mają małe łapki, krótkie ogonki, a na ich futerkach widoczna jest długa ciemna pręga, która przebiega wzdłuż całego ich grzbietu. To właśnie ona jest znakiem rozpoznawczym tego gatunku chomików.

Jak przygotować mieszkanko dla chomika?

Jeśli twój wybór padł właśnie na chomika dżungarskiego i podjęta decyzja musi zostać przypieczętowana jedynie wizytą w sklepie zoologicznym, pamiętaj, że musisz zaopatrzyć się także w odpowiednie akcesoria, które są niezbędne w przypadku domowej hodowli. Najważniejsza jest oczywiście klatka, która powinna być właściwie dopasowana do wielkości zwierzątka oraz miejsca, w którym finalnie będzie stała. Nie zapomnij też o poidełku, które należy regularnie uzupełniać wodą oraz o miseczce lub rynience, w której chomik zawsze znajdzie pożywienie.

Wyposażenie klatki

Chomiki lubią owoce i warzywa
©123RF/PICSEL

Równie istotne jak wielkość klatki jest jej wyposażenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w niej trocin. Oczywiście, można ją też wyścielić siankiem, ale pamiętaj, że jest ono znacznie trudniejsze w utrzymaniu. Do osobnego pojemniczka możesz nasypać również piasku. Najlepiej postawić na ten dostępny w sklepach zoologicznych, który jest przeznaczony do pielęgnacji zwierząt. Drepcząc w nim i przerzucając go, chomik będzie nie tylko świetnie się bawił, ale i... czyścił. Nie trzeba przecież przypominać, jak ważna jest higiena. Jako dobry opiekun musisz również zapewnić swojemu chomikowi prawidłowy rozwój i narzędzia pozwalające mu być w ruchu. Świetnym wyborem będzie kołowrotek. Dostarczy okazji do zabawy i... zapewni dobrą kondycję.

Czym karmić chomiki dżungarskie?

Chomiki dżungarskie nie są kłopotliwe czy specjalnie wymagające pod względem jadłospisu. Podobnie jak wszystkie inne odmiany tych gryzoni są wszystkożerne. Na które produkty szczególnie warto postawić? Podstawę diety chomika dżungarskiego powinna stanowić odpowiednio zbilansowana karma, którą można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Można w nich także zakupić specjalne kolby, które zwierzątko będzie obgryzać do woli, gdy tylko będzie mieć na to ochotę.

Nie zapomnij również o warzywach i owocach. Pokrojone w kawałki jabłka lub marchewki zostaną bardzo szybko spałaszowane przez twojego pupila.

Jak oswoić chomika?

Chomika można oswoić
©123RF/PICSEL

Proces oswajania chomika dżungarskiego przebiega z reguły bezproblemowo, ale z pewnością wymaga cierpliwości. Gryzoń bardzo szybko przywiązuje się do człowieka, ale musisz odczekać kilka dni, aby zaczął traktować cię jak opiekuna i przyjaciela. Przede wszystkim pozwól chomikowi zadomowić się w klatce. Dopiero po co najmniej dwóch dniach zacznij go do siebie przyzwyczajać. Najlepiej zacząć od miłych małych gestów. Umieść na dłoni smakołyk i nakarm nim pupila, potem zacznij wyjmować go z klatki, często do niego mów i nie szczędź mu głaskania. Staraj się przy tym nie wykonywać nagłych ruchów, aby nie przestraszyć zwierzęcia. Nie narażaj go też na nadmierny hałas wywoływany sprzętami codziennego użytku czy niesnaskami. Chomikowi do szczęścia potrzeba naprawdę niewiele. Troszcz się o niego, prawidłowo dokarmiaj, zapewnij mu ruch i dużo okazji do zabawy oraz, oczywiście, regularnie sprzątaj jego klatkę, a z pewnością szybko zyskasz wiernego przyjaciela.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas