Ciesz się seksem w każdym wieku

Satysfakcjonującym życiem seksualnym można się cieszyć w każdym wieku. Jednak większość kobiet, które po menopauzie cierpią z powodu objawów utrudniających seks, wstydzi się o tym rozmawiać nawet z lekarzem. 7 na 10 kobiet jest zbyt zawstydzona żeby rozmawiać o suchości pochwy i bolesnych stosunkach , dlatego nie szukają pomocy lekarskiej, wynika z ostatniego międzynarodowego badania.

Udane współżycie jest ważne dla jakości życia
Udane współżycie jest ważne dla jakości życiaINTERIA.PL

Jednak niechęć do przedstawienia tych problemów powoduje, że jedna czwarta z tych kobiet zwleka ponad rok ze zgłoszeniem się do lekarza, a ponad jedna trzecia w ogóle nie wie, że leczenie jest możliwe.

Zadbaj o swój związek

Oprócz fizycznych cierpień te dolegliwości mogą wpłynąć również na stan emocjonalny i relacje z partnerem. Udane współżycie jest przecież ważne dla jakości życia i więzi w związku.

Rezultaty tego badania naprawdę oddają moje doświadczenia w leczeniu kobiet po menopauzie, a w mojej praktyce we Włoszech jest nawet gorzej. Spotykam wiele kobiet, które cierpią z powodu suchości pochwy i bólu, a najbardziej alarmującym aspektem jest to, że odwlekają one zgłoszenie się do lekarza. Jedynie 17 proc. badanych kobiet korzysta z kuracji, która przeciwdziała tym symptomom - mówi dr Rossella Nappi z Uniwersytetu w Pavi - oprócz fizycznego bólu, który dotyka te kobiety, taka sytuacja wpływa również na stan emocjonalny zarówno ich i ich partnerów. Również dla lekarzy przełamanie lodów w tak delikatnej kwestii jest trudne.- dodaje.

Szkodliwe tabu

Czynnikiem który wpływa na tą sytuacje jest niewątpliwie tabu kulturowe - badanie pokazało, że z tych kobiet, które cierpią z powodu bólu i suchości pochwy 47 proc. wolałoby raczej rozmawiać o problemie z kobietą lekarzem. Warto jednak przełamać wstyd i skorzystać z dostępnych metod leczenia.

Dla zdrowia

Objawy takie jak: bolesne stosunki, suchość pochwy, swędzenie, pieczenie są spowodowane przez spadek produkcji estrogenów w jajnikach. Lekarze zaznaczają, że terapię warto podjąć nie tylko ze względu na jakość życia seksualnego, ale także ze względów zdrowotnych: - lekceważenie tych symptomów może prowadzić do bardziej poważnych problemów urogenitalnych - ostrzega profesor Henry Burger - Jean Hailes Foundation for Women's health.

Badanie pokazało nie tylko to, że wiele kobiet zwleka z podjęciem terapii, ale również, że 67 proc. z tych, które korzystają leczenia doświadczyło znacznej poprawy, łącznie z powrotem do normalnego życia seksualnego, poprawy relacji z partnerem i podniesienia jakości życia.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na Europejskim Kongresie Menopauzy w Londynie w maju tego roku.

IG

Czy jest coś, o czym wstydzicie się rozmawiać nawet ze swoim ginekologiem? Piszcie w komentarzach!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas