Dietetyczka obala popularny mit. Chodzi o podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce

Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce to temat, który budzi wiele kontrowersji. W internecie można znaleźć różne opinie związane z bezpieczeństwem tego rodzaju obróbki żywności. Ostatnio głos w tej sprawie zabrała dr Hanna Stolińska, znana dietetyczka kliniczna, która w mediach społecznościowych postanowiła wyjaśnić wątpliwości i obalić powszechne mity związane z używaniem mikrofalówki.

Czy podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce jest niezdrowe?
Czy podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce jest niezdrowe? 123RF/PICSEL

Czy jedzenie z mikrofalówki jest niezdrowe? "To kolejny MIT, w który wierzymy, czytając bzdury na necie"

Dr Hanna Stolińska, znana dietetyczka aktywnie dzieląca się swoją wiedzą na Instagramie, gdzie śledzi ją ponad 60 tysięcy osób, niedawno na swoim profilu poruszyła temat podgrzewania jedzenia w mikrofalówce. 

Ekspertka podkreśla, że wokół mikrofalówek narosło wiele nieuzasadnionych obaw. Jak stwierdziła, część z nich to zwyczajne mity, które nie mają żadnego poparcia w nauce.

Nie wiem, czemu mikrofala ma taki negatywny odbiór. Oczywiście to kolejny MIT, w który wierzymy, czytając bzdury na necie
napisała Stolińska.

To, w czym podgrzewasz jedzenie ma ogromne znaczenie. Dietetyczka radzi, czego unikać

Dietetyczka przyznaje, że sama korzysta z mikrofalówki i uważa ją za praktyczne rozwiązanie. Jako minusy wykorzystywania tego urządzenia w kuchni wskazała trochę gorszy smak oraz nierównomierne podgrzewanie potraw.

W kwestii zdrowia, Dr Hanna Stolińska zwróciła uwagę na to, w czym podgrzewamy jedzenie. Zaleciła unikanie plastikowych pojemników, zwłaszcza tych przeznaczonych na catering, jednocześnie sugerując, że używanie pojemników ceramicznych lub szklanych to dużo lepsza alternatywa.

Dietetyczka radzi, aby nie podgrzewać jedzenia w plastykowych pojemnikach. Zamiast nich możemy użyć szklanych lub ceramicznych naczyń
Dietetyczka radzi, aby nie podgrzewać jedzenia w plastykowych pojemnikach. Zamiast nich możemy użyć szklanych lub ceramicznych naczyń 123RF/PICSEL

Czy mikrofalówka może napromieniować jedzenie?

W odpowiedzi na obawy dotyczące ewentualnego napromieniowania żywności, dr Stolińska wyjaśniła, jak działa mikrofalówka. Urządzenie powoduje wibracje cząsteczek wody w jedzeniu, co generuje ciepło. Energia emitowana przez mikrofalówkę jest na tyle niska, że nie ma mowy o tym, by jedzenie stało się radioaktywne lub rakotwórcze.

Stolińska podkreśla, że zmiany, jakie zachodzą w jedzeniu podgrzewanym w mikrofalówce, są analogiczne do tych, które występują przy innych formach obróbki termicznej. Jeśli mikrofalówka jest używana zgodnie z zaleceniami, jest całkowicie bezpieczna.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas