Długie życie gorszycielki
Irena Krzywicka, pisarka i feministka, eseistka, tłumaczka, przyjaciółka Skamandrytów. Należała do najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy; nieustannie towarzyszył jej posmak sensacji i skandalu. Jedni określali ją jako gorszycielkę i kobietę bezwstydną, inni uwielbiali za odwagę, konsekwencję i bezkompromisowość.
Jej domy - w Warszawie i Podkowie Leśnej - cieszyły się opinią najważniejszych ośrodków ówczesnego życia towarzyskiego. Autorka głośnych powieści "Pierwsza krew" i "Walka z miłością" oraz bulwersujących reportaży społeczno-obyczajowych (m.in. z procesu Gorgonowej-oskarżonej o zabójstwo pasierbicy), nieustannie walczyła o społeczne i obyczajowe wyzwolenie kobiet, działała z przekonaniem na rzecz świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej, prowokowała opinię publiczną poruszając tematy aborcji i homoseksualizmu.
Jej artykuły drukowane w "Wiadomościach Literackich" gdzie pisali m.in. Boy-Żeleński, Krzywicka, Zofia Nałkowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wanda Melcer wywoływały oburzenie, lawinę obelg i protestów.
A zarazem cieszyła się sławą jednej z najpiękniejszych kobiet przedwojennej Warszawy. Była żoną adwokata Jerzego Krzywickiego i bardzo bliską, długoletnią przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Ten świat zburzyła wojna - w Katyniu zginął mąż, we Lwowie Boy-Żeleński, zmarł ukochany syn. Ona sama przeżyła ukrywając się pod innym nazwiskiem. Od początku lat 60-tych Krzywicka przebywała na emigracji. Zmarła 12 lipca 1994 roku w Bures s/Yvette pod Paryżem...
28 maja mija 110 rocznica urodzin Ireny Krzywickiej-drapieżnej feministki ("Boyówki" jak mawiali złośliwi), eseistki, tłumaczki, pisarki i wieloletniej przyjaciółki Boya-Żeleńskiego.
Z tej okazji Wydawnictwo Literackie przygotowało wznowienie książki poświeconej tej barwnej postaci.
Nowa edycja będzie poszerzona o rozmowy i listy niepublikowane we wcześniejszym wydaniu.
Autorka książki - Agata Tuszyńska najpierw w "Wyznaniach gorszycielki" spisała wspomnienia Krzywickiej, a po jej śmierci powróciła do tej historii w "Długim życiu gorszycielki". W książce połączyła biografię z narracją literatury faktu - rozmowy z samą bohaterką, z jej rodziną, przyjaciółmi i tymi, którzy znali Krzywicką.
Długie życie gorszycielki
Agata Tuszyńska
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009