Do ostatniego obrazu
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na spotkanie ze Światosławem Lenartowiczem autorem albumu Zbigniew Pronaszko i kuratorem wystawy z cyklu "Galeria Żywa": Zbigniew Pronaszko (1885-1958). Dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Wystawie "Zbigniew Pronaszko (1885-1958). Dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie" towarzyszy album autorstwa Światosława Lenartowicza Zbigniew Pronaszko opublikowany przez Wydawnictwo BOSZ. Jest to kolejny tom z serii "Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie" poświęconej monograficznym opracowaniom twórczości artystów, których dorobek jest dobrze reprezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie. Muzeum posiada największą publiczną kolekcję dzieł Pronaszki, pochodzących w większości z daru samego artysty. Zbiór - od wczesnych obrazów z czasu studiów, po niedokończony obraz odnaleziony po śmierci autora na jego sztaludze - dał możliwość omówienia całej twórczości jednego z najciekawszych artystów polskich XX wieku. Oprócz malarstwa szeroko zanalizowana została także twórczość rzeźbiarska i scenograficzna Pronaszki.
Album jest trzecią - po wydawnictwach autorstwa Heleny Blum (1958, w nowej redakcji 1983) oraz książce Teresy Sowińskiej (1984) - monograficzną publikacją omawiającą życie i twórczość Zbigniewa Pronaszki. Został wydany w wersji dwujęzycznej polsko-angielskiej i oprócz wstępu poświęconego życiu i twórczości artysty, ilustrowanego m.in. archiwalnymi zdjęciami, zawiera część z reprodukcjami dzieł (malarstwa olejnego, rzeźby, akwarel i rysunków), ukazującymi wszechstronność zainteresowań Pronaszki i zmiany jakie zachodziły w jego twórczości. Album zamyka skrótowa biografia i bibliografia.