Dogoterapia: Najlepszy lek dla ciężko chorych osób

Rodzice ciężko chorych dzieci robią wszystko, by ich pociechy mogły wrócić do zdrowia. Odwiedzają dziesiątki lekarzy, wykonują specjalistyczne badania, a nawet stosują terapie eksperymentalne. Często zdarza się, że lekarze nie są w stanie w żaden sposób pomóc, a powrót do zdrowia rozpatrywany jest w kategorii cudu. Tymczasem doprowadzić do niego może kontakt ze specjalnie przeszkolonym psem. Dogoterapia jest niezastąpioną metodą leczenia wielu schorzeń neurologicznych i psychicznych, potrafi zdziałać cuda w rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnością umysłową i pomaga starszym osobom wrócić do dawnej formy. Na czym polega dogoterapia i komu w szczególności jest polecana?

Pies może wspomóc leczenie najcięższych chorób
Pies może wspomóc leczenie najcięższych chorób ©123RF/PICSEL

Na czym polega dogoterapia?

Czym jest dogoterapia?
©123RF/PICSEL

Korzystny wpływ zwierząt na ludzi odkryto już w starożytnej Grecji, jednak naukowe potwierdzenia tej teorii powstały dopiero w XVIII wieku. Pojęcie "terapii z wykorzystaniem zwierząt" stworzył w drugiej połowie XX wieku amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson, a w Polsce dogoterapia zaczęła funkcjonować w 1987 roku dzięki Marii Czerwińskiej.

W dogoterapii wykorzystuje się specjalne rasy psów, które uwielbiają kontakt z człowiekiem, są łagodne, cierpliwe i można przewidzieć ich zachowanie. Potocznie nazywa się je "biszkoptowymi rasami", ponieważ taki kolor sierści mają najczęściej psi terapeuci: retrievery (labradory i goldeny) i malamuty. W dogoterapii świetnie sprawdzają się również samojedy, nowofundlandy czy niektóre spaniele, ale warto wiedzieć, że nawet odpowiednio usposobione mieszańce mogą bardzo pomóc chorym.

Terapia opiera się na trzech elementach: spotkaniach z psem (ma to na celu nawiązanie relacji, wzbudzenie zainteresowania i odprężenie się chorej osoby), edukacji z psem (ułatwianie przyswajania wiedzy i umiejętności w oparciu o pracę z czworonogiem) oraz terapii z psem (osiągania indywidualnych celów w zależności od potrzeb i możliwości chorego). Dogoterapia powinna odbywać się w obecności pedagoga lub innej wykwalifikowanej osoby. Zajęcia prowadzone są w kilkuosobowych grupach, a w ich trakcie zarówno chorzy, jak i pies muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Komu dogoterapia jest szczególnie polecana?

Pies a dziecko
©123RF/PICSEL

Dogoterapia jest z powodzeniem stosowana w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością fizyczną (w tym niedosłyszących i niedowidzących) lub umysłową, w psychoterapii dzieci i młodzieży, osób zmagających się z autyzmem, zaburzeniami emocjonalnymi lub depresją, chorych z zespołem Downa, dzieci z porażeniem mózgowym, a także cierpiących na ciężkie choroby genetyczne.

Kontakt ze specjalnie wytrenowanym psem świetnie wpływa na organizm człowieka (zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych) – zaspokaja potrzebę bliskości, poprawia samopoczucie i podnosi poczucie własnej wartości (np. gdy czworonóg wykonuje polecenia chorego). Sam dotyk psa i jego miękkiej sierści działa relaksująco – obniża ciśnienie, rozluźnia mięśnie i pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami. Dogoterapia sprawia, że chory łatwiej uczy się nowych rzeczy, chętniej trenuje, a ćwiczenia są bardziej efektywne. Kontakt z psem pozwala też nauczyć się koncentracji i właściwych reakcji na zachowania innych osób. To niezastąpiona metoda w procesie socjalizacji.

Jak obecność psa wpływa na człowieka?

Pies dla seniora
©123RF/PICSEL

Naukowcy potwierdzili, że obecność psa ma zbawienny wpływ nie tylko na ciężko chore osoby, ale także na zdrowe. Dzieci, które mogą opiekować się czworonogiem, są bardziej samodzielne i odpowiedzialne, a także empatyczne. Obecność psa w domu jest też świetną motywacją dla starszych i schorowanych osób. Konieczność wychodzenia z pupilem na spacery i troszczenia się o jego potrzeby mobilizuje ich do dbania o siebie i zwierzę, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet obniża ciśnienie krwi. Trzeba jednak pamiętać, że pies zakupiony z myślą o dzieciach lub starszych osobach powinien być łagodny, cierpliwy i posłuszny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas