Dziennik ukraiński. Notatki z serca protestu

Dziennik ukraiński to - jak określił w podtytule autor - notatki z serca protestu. Kurkow od ponad trzydziestu lat pisze dzienniki, przekonany, że to one właśnie opisują aktualne wydarzenia i toczące się życie, lepiej niż wszystkie podręczniki historii.

Dziennik ukraiński. Notatki z serca protestu
Dziennik ukraiński. Notatki z serca protestumateriały prasowe
Dziennik ukraiński. Notatki z serca protestu
Dziennik ukraiński. Notatki z serca protestumateriały prasowe

Mieszkając w samym centrum Kijowa, zaledwie kilkaset metrów od Majdanu, każdego dnia jest świadkiem dramatycznych wydarzeń, które zaczęły się na Ukrainie w listopadzie 2013 i trwają do dziś. Zdecydował się opublikować swoje półroczne zapiski, żeby zdać z nich szczegółową relację czytelnikom na całym świecie.

Pisze: "[...] z balkonu widzimy dym palących się barykad, słyszymy eksplozje granatów i strzały, w mieszkaniu, z którego regularnie wychodzimy, żeby pójść do pracy, na Majdan czy gdziekolwiek indziej. Przez cały ten czas życie się toczy, nie zatrzymuje się ani na chwilę. [...] Życie podczas rewolucji, życie w oczekiwaniu na wojnę, która także teraz, kiedy piszę te słowa, wydaje się bardzo bliska, o wiele bliższa, niż była jeszcze tydzień temu".

O autorze:

Andriej Kurkow - ukraiński pisarz, dziennikarz, autor scenariuszy, piszący po rosyjsku. Urodził się w 1961 r. w Budogoszczy w okręgu leningradzkim. Jeszcze jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Kijowa i tam mieszka wraz z żoną i trójką dzieci do dziś.

Po maturze studiował w Instytucie Pedagogicznym Języków Obcych i otrzymał magisterium z języków angielskiego i francuskiego. Jeszcze w czasie studiów (pierwsza połowa lat 80.) napisał swoje pierwsze powieści: Nie priwiedi mienia w Kengaraks i 11 nieobykowiennostiej iż żizni cziepuchonosikow, ich druziej i znakomych - powieść składającą się z kilku połączonych ze sobą nowel. Jednak te utwory, podobnie jak późniejsze, mogły być opublikowane dopiero po upadku Związku Radzieckiego - ich styl fantasmagorycznego absurdu nie miał nic wspólnego z obowiązującym wówczas kanonem realizmu socjalistycznego.

W 1987 r. poślubił obywatelkę brytyjską, a rok później został członkiem angielskiego Pen-Clubu.

Pisał kolejne powieści i scenariusze filmowe. Sławę w Europie Zachodniej przyniosła mu wydana w 1996 r. powieść Kryptonim "Pingwin"). Kurkow był pierwszym pisarzem z byłego ZSRR, którego książka znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się w Europie; w USA wznawiano ją pięć razy.

Nakładem Noir sur Blanc ukazały się jego powieści Ostatnia miłość prezydenta (2007 r.), Prawo ślimaka (2009) oraz Dobry anioł śmierci (2010).

Andriej Kurkow. Dziennik ukraiński. Notatki z serca protestu. Tłumaczenie: Elzbieta Zarych. Oficyna Literacka Noir sur Blanc. Premiera: 26 listopada 2015.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas