Reklama

Reklama

Fatum i furia, Lauren Groff

Fatum i furia podzielona jest na dwie części. Pierwsza (Fatum) opowiada o losach Lancelota - wcześnie osieroconego przez ojca chłopca z bogatej rodziny, za karę wydalonego z rodzinnego domu do szkoły z internatem, który całą wczesną młodość spędził na podrywaniu dziewcząt i przypadkowym seksie, aż do momentu, kiedy spotkał Mathilde.

Ich małżeństwo przypomina najpiękniejsze historie miłosne: pobrali się po dwóch tygodniach znajomości, a Lancelot niemal przez całe życie żywił przekonanie, że był pierwszym mężczyzną ukochanej. Antoinette - matka Lotta (tak w skrócie nazywano Lancelota) - nie zaaprobowała tego małżeństwa, postanowiła więc wydziedziczy syna.

Młodzi przez pierwsze lata byli "biedni, ale szczęśliwi" - Mathilde pracowała, a Lotto jako niespełniony aktor pogrążał się w depresji - aż do dnia, w którym odkrył swój prawdziwy dar. Zaczął pisać sztuki teatralne i stał się znanym i poważanym dramaturgiem. Mathilde została "żoną przy mężu" - cichą muzą, dbającą o zaspokojenie wszystkich potrzeb swojego geniusza, nocami poprawiającą jego sztuki, za dnia pilnującą domu i rachunków.

Reklama

Całe ich życie podporządkowane było talentowi i potrzebom Lotta. On sam mówi o swojej żonie jako o świętej. Po dwudziestu czterech latach małżeństwa, podczas przyjęcia w galerii, w której podczas studiów pracowała Mathilde, Lotto dowiaduje się, że wcale nie był jej pierwszym mężczyzną...

Druga część, Furia, to przede wszystkim opowieść o małżeństwie widzianym z jej perspektywy. Okazuje się, że "najczystsza osoba, jaką znał Lotto", "święta Mathilde", kryła mroczne sekrety. Całe życie starała się manipulować mężem i kontrolować jego życie - a jednak jej się wymknął...

Fatum i furia, Lauren Groff. Wydawnictwo Znak. Premiera: 7 marca 2016.


Wydawnictwo Znak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama